REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Parkingi dla elektrycznych hulajnóg? A może wyrzucić je z miasta?

  • 24 stycznia 2020 09:07
  • : : autor: Ryszard Parka
Reklama

Katowice, podobnie jak inne duże miasta, starają się rozwizać problem elektrycznych hulajnóg. Te miały wspomóc transport miejski, tymczasem porzucone przez użytkowników, tarasują chodniki. Czy faktycznie dla hulajnóg trzeba organizować parkingi? A może należy zakazać ich w miastach, bo wcale nie są tak ekologiczne, jak twierdzą ich operatorzy?

Ile dwutlenku węgla wytwarza hulajnoga elektryczna? Pytanie wcale nie jest dziwne. Ekologiczności hulajnóg przyjrzeli się naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Północnej i przeanalizowali całościowy wpływ tego środka transportu na środowisko. Całościowy, czyli zawierający wszystkie aspekty produkcji i użytkowania elektrycznej hulajnogi. Wyniki nie pozostawiają złudzeń. Hulajnoga jest odpowiedzialna za emisję do atmosfery niemal 130 gramów CO2 na każdy przejechany kilometr. To tyle, ile waży 5 paczek cukierków Halls. Biorąc pod uwagę, że hulajnogą podróżuje na raz tylko jedna osoba, bardziej efektywny ekologicznie będzie samochód przewożący 3 osoby, czy nawet stary autobus z silnikiem diesla i kompletem pasażerów. 

Dziwne? Przecież hulajnoga nie dymi. Owszem nie dymi, ale jest produkowana w chiNskich fabrykach, gdzie normy ochrony środowiska istnieją głównie na papierze. Wykorzystuje akumulator, który się zużywa i ostatecznie trzeba go zutylizować. A do miejsca użytkowania trzeba te hulajnogi jakoś dotransportować. To 50 proc. wszystkich zanieczyszczeń związanych z życiem jednej hulajnogi. Kolejne 43 proc. to zanieczyszczenia wytwarzane przez ekipy zbierające hulajnogi z ulic i doładowujące ich akumulatory. Gdyby jeszcze mieć pewność, że hulajnogi zostaną doładowane prądem pochodzącym ze źródeł odnawialnych... Może w Danii, ale w Polsce? Nadal wykorzystujemy energetykę węglową. 

Jest jeszcze jeden problem. W prywatnych rękach hulajnoga elektryczna jest dość trwała. Ale jej żywotność w przypadku sieci udostępniających hulajnogi na ulicach miast wynosi... około roku. po tym czasie należy j zastąpić nowym egzemplarzem, który trzeba wyprodukować w chińskich fabrykach.

Zatem miasta powinny odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto nadal promować elektryczne hulajnogi jako środek transportu miejskiego, przygotowywać dla nich infrastrukturę i udawać, że są ekologiczne, czy może jednak rozwijać sieci wypożyczalni rowerów miejskich?

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]