WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Polska podejmuje wyzwanie transformacji energetycznej

  • 7 września 2020 12:25
  • Autor: AMC
Reklama

Podczas panelu Europejski Zielony Ład w obliczu nowych wyzwań i nowych możliwości, w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, minister klimatu, Michał Kurtyka, mówił, że Polska wyrasta na europejskiego lidera w dziedzinie rozwoju OZE.

- Polska podejmuje wyzwanie transformacji energetycznej. Mimo pandemii inwestycje ruszyły pełną parą, przykładem czego jest fotowoltaika. Według Bloomberga jesteśmy najgorętszym rynkiem OZE w Europie. Już dziś na 44 GW zainstalowanej mocy mamy 10 GW mocy z OZE – mówił minister Kurtyka.

Minister Kurtyka wspomniał również o planach resortu klimatu dotyczących budowania międzynarodowej współpracy w ramach rozwoju morskich farm wiatrowych.

Chcemy być krajem, który będzie budował przywództwo w basenie Morza Bałtyckiego w rozwoju offshore’u. Zaprosiłem ministrów państw bałtyckich, aby wraz z Komisją Europejską utworzyć inicjatywę zagospodarowania potencjału Morza Bałtyckiego – wyjaśnił.

Minister klimatu tłumaczył, że miks energetyczny, do którego dąży Polska stawia w dużej mierze na OZE, ale ze względu na charakterystykę tych źródeł energii, potrzebne są dodatkowe komponenty, które zapewnią polskiej energetyce bezpieczeństwo.

Jeżeli chcemy osiągnąć ambitne plany neutralności klimatycznej, niezbędne nam będzie dostępne, stabilne, skalowalne i zeroemisyjne źródło energii, jakim jest energetyka jądrowa – powiedział minister Michał Kurtyka.

Szef resortu klimatu zabrał też głos w sprawie transformacji regionów pogórniczych.

W miejscu przemysłu, poddawanego transformacji chcemy budować przemysł zeroemisyjny, by elektromobilny przemysł motoryzacyjny znalazł swoją kolebkę na Śląsku – w miejscu predestynowanym do tego kulturą i etyką pracy oraz kompetencjami –  podkreślił.

Minister wyraził też nadzieję na odbudowę międzynarodowej, multilateralnej współpracy, która z powodu pandemii koronawirusa zwolniła tempo.

COVID-19 doprowadził do tego, że każde państwo wskazało swoim obywatelom odrębną strategię. To był właściwy moment, by pokazać, jak ważną rolę pełni państwo jako instytucja. Teraz nadchodzi czas, by odbudować więzy międzynarodowe i chronić multilaterlizm – mówił minister Kurtyka. – Ostatnimi sukcesami wielkiej, międzynarodowej dyskusji były katowicki COP24 w 2018 r. i przyjęcie komunikatu przez Międzynarodową Agencję Energii w 2019 r. Tak się złożyło, że w obu tych sytuacjach to Polska stała na czele negocjacji i to Polska doprowadziła do zbudowania dwóch międzynarodowych kompromisów w obszarze klimatu i energii. To nasz ogromny wkład w posuwanie światowej dyskusji w dobrą stronę. W postcovidowym świecie będziemy mieli jeszcze większe wyzwania – na miarę wielkiej recesji, czy Planu Marshalla. Musimy ratować handel i solidarność międzynarodową. I musimy pamiętać, że sukces Polski, to sukces kraju, który jest częścią rynku Unii Europejskiej. Jeżeli załamie się multilateralizm – wszyscy na tym stracimy. Przed nami ogromne wyzwanie, jakim jest odbudowa międzynarodowej kooperacji – podsumował panel minister klimatu.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

HBSRR
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]