Nowe narzędzia przeciwko kradzieżom prądu
- 10 września 2020 12:28
- : : autor: AMC
Nowa aplikacja wskazująca potencjalne punkty, w których może występować nielegalny pobór energii pomoże pracownikom Taurona w przeciwdziałaniu kradzieżom energii.
Ważnym elementem działań Tauron Dystrybucja, poprawiającym skuteczność wykrywania kradzieży prądu jest rozwój narzędzi informatycznych, które w połączeniu z wiedzą ekspercką pracowników, pomagają w wyeliminowaniu tego negatywnego zjawiska.
- Od lipca wykorzystujemy w naszej codziennej pracy aplikację, która po wprowadzaniu odpowiednich parametrów w zautomatyzowany sposób wskazuje potencjalne punkty, w których może występować kradzież prądu. Wyselekcjonowane w ten sposób obiekty w pierwszej kolejności podlegają sprawdzeniu przez pracowników technicznych, zajmujących się eksploatacją układów pomiarowych – tłumaczy Leszek Wojtachnio, dyrektor ds. technicznych w Tauron Dystrybucja Pomiary.
Niebezpieczna kradzież prądu
Działania prewencyjne i kontrolne spółki prowadzone są na szeroką skalę. Co roku wykonywanych jest kilkadziesiąt tysięcy kontroli pod kątem możliwości występowania nielegalnego poboru. W ubiegłym roku firma wykryła cztery tysiące takich przypadków.
Nielegalny pobór energii to bardzo niebezpieczne zjawisko, które stwarza realne zagrożenie porażenia ludzi oraz wywołania pożaru. Najczęściej kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej w budynku oraz z prowizorycznymi podłączeniami, które zagrażają bezpieczeństwu nie tylko osób nielegalnie pobierających energię, ale również ich sąsiadów. Zjawisko nasila się w miesiącach zimowych, w których energia jest pobierana również do ogrzewania budynków.
Dla każdego, kto podejrzewa kradzież prądu w swoim sąsiedztwie lub okolicy Tauron oferuje jeden uniwersalny numer telefonu 32 606 0 616 oraz gwarantuje pełną anonimowość zgłaszającym.
- Prowadzimy systematyczne prewencyjne działania mające na celu przeciwdziałanie kradzieży energii elektrycznej. Włączamy się również w kampanie społeczne informujące o negatywnych skutkach zjawiska i jego konsekwencjach prawnych oraz współpracujemy na bieżąco z policją – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja.
Nielegalny pobór energii jest kwalifikowany jako czyn zabroniony podlegający karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, ma też znaczące konsekwencje finansowe.
W związku z obecną sytuacją, Tauron kładzie ogromny nacisk na bezpieczeństwo sanitarne przeprowadzanych kontroli, a tym samym obowiązek stosowania się pracowników do rozporządzeń Rady Ministrów dotyczących COVID-19 oraz zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Podobnego działania i troski o wspólne bezpieczeństwo spółka oczekuje od swoich klientów.