REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Decyzja Chin zadziwiła świat

  • 29 września 2020 10:38
Reklama

Chiny – obecnie największy emitent CO2 na świecie – zapowiedziały właśnie zwiększenie skali swoich redukcji emisji gazów cieplarnianych i przystosowywanie się do postępującej zmiany klimatu. Prezydent kraju, Xi Jinping, ogłosił też cel osiągniecia neutralności klimatycznej przez Chiny najpóźniej do 2060 r. Takie deklaracje mają szansę być impulsem dla innych krajów do nadania działaniom na rzecz klimatu globalnego rozmachu.

23 września 2020 r. Prezydent Chin Xi Jinping wykorzystał globalną platformę swojego przemówienia do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, aby ogłosić zamiar zintensyfikowania przez Chiny działań na rzecz klimatu przed Szczytem Klimatycznym COP26, który odbędzie się w listopadzie przyszłego roku w Glasgow2. Prezydent powiedział, że Chiny osiągną najwyższy poziom emisji przed 2030 r. (poprawa w stosunku do poprzedniego około 2030 r.) oraz że będą neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla przed 2060 r. (nowy cel).

W ramach międzynarodowego Porozumienia Paryskiego w sprawie klimatu oczekuje się, że w 2020 r. wszystkie państwa przedstawią ONZ swoje ulepszone krajowe plany w zakresie działań na rzecz klimatu (NDC). Powinny być one na tyle ambitne, aby łącznie zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 st. C. Niestety, nawet osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2060 r. przez Chiny może nie wystarczyć, aby uniknąć najbardziej dotkliwych skutków kryzysu klimatycznego. Żeby tak się stało neutralność klimatyczną musielibyśmy osiągnąć globalnie do roku 2050.

Stanowisko Chin stanowi silny polityczny sygnał dla innych krajów. Jak mówi Manuel Pulgar-Vidal, światowy lider WWF w dziedzinie klimatu i energii – To moment zmieniający zasady gry o naszą przyszłość. Ogłaszając swoje śmiałe zamiary, Chiny jako największy na świecie producent gazów cieplarnianych, okazują się nowym liderem w dziedzinie polityki klimatycznej. Posunięcie Chin wywrze presję na inne kraje emitujące duże ilości gazów cieplarnianych, aby one również podjęły odważne działania. Jak dotąd tylko kilka krajów zgłosiło wzmocnione NDC, a żaden z nich nie jest kluczowym emitentem. Prezydent Xi wezwał jednak wszystkie kraje do podjęcia zdecydowanych kroków w celu wypełnienia swoich zobowiązań, bo kryzys klimatyczny nie zna granic i tylko wspólne działania pozwolą nam uniknąć najgorszych konsekwencji

Uniknięcie katastrofy klimatycznej wymaga natychmiastowego działania i jest kluczowym wyzwaniem także dla Polski. Osiągnięcie neutralności klimatycznej polskiej gospodarki do 2050 r. jest możliwe i opłacalne. 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]