REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Bezpieczeństwo wymusza automatyzację

  • 12 stycznia 2018 18:19
  • Autor: Maciej Dorosiński
Reklama

Ryszard Biernacki, dyrektor naczelny ds. inżynierii produkcji w KGHM, zaznacza, że jednym z kluczowych elementów rozwoju firmy obok obniżania kosztów jest bezpieczeństwo. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo miejsc pracy, jak i bezpieczeństwo samych pracowników podczas wykonywania obowiązków.

- KGHM to firma z tradycjami, ale równocześnie firma, która ma świadomość, że rozwój i obniżanie kosztów jest elementem wręcz strategicznym. To jest być, albo nie być firmy. Jeżeli mówimy o rozwoju, to trzeba powiedzieć jedną rzecz – w naszej strategii bezpieczeństwo jest rozumiane jako bezpieczeństwo pracowników, ale jednocześnie bezpieczeństwo miejsc pracy i bezpieczeństwo firmy na najbliższe 30-40 lat, bo to jest okres, kiedy mamy koncesję. Aby o tym mówić, musimy wdrażać innowacyjne rozwiązania i technologie – argumentuje Biernacki.

Dyrektor Biernacki mówi, że wydobycie jest prowadzone na coraz głębszych poziomach, gdzie są coraz wyższe temperatury i coraz większe zagrożenie gazowe.

- Pojawia się środowisko, które zaczyna być niebezpieczne dla pracownika. Podchodząc poważnie do słowa „bezpieczeństwo”, musimy wprowadzać automatyzację, monitoring procesów, monitoring górotworu i monitoring środowiska pracy, po to, aby praca była bezpieczna. Liczba wypadków, która była w KGHM, ciągle jest za duża. Każdy wypadek jest wypadkiem, który nie powinien się zdarzyć – podkreśla Biernacki.

Obok wprowadzania nowych technologii, nowych maszyn czy transmisji danych ważna jest również szeroko rozumiana efektywność. Także w sferze zużycia energii. Właśnie dlatego, w 2016 r., kiedy weszła w życie ustawa o efektywności energetycznej, KGHM podjął decyzję o wdrożeniu systemu zarządzania energią zgodnie ze standardami ISO 50001.

- W sierpniu 2017 r. KGHM otrzymał certyfikat potwierdzający, że standardy zarządzania energią zgodnie z normą ISO 50001 zostały wdrożone. W tej chwili doskonalimy się i szukamy obszarów znaczącego zużycia energii. Zmniejszanie zużycia energii jest dla nas bardzo istotne – mówi Biernacki.

x x x

KGHM od 55 lat zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem rudy miedzi, której złoże jest zlokalizowane w południowo-zachodniej Polsce. Nie tylko ją wydobywa, ale i przetwarza uzyskując miedź, srebro i inne metale. Posiada zakłady produkcyjne w Europie i obu Amerykach. KGHM jest liderem przemysłu wydobywczego, który kontroluje światowe zasoby rudy miedzi - 22,7 mln t. Zatrudnia ponad 34 tys. osób.

 

 

762
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

NVSRK
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]