REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Bytom wyróżniony w konkursie Miasto z klimatem

  • 18 listopada 2020 12:51
  • : : autor: AMC
Reklama

Bytom zdobył wyróżnienie w konkursie Miasto z klimatem, zorganizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nasze miasto otrzymało wyróżnienie w kategorii tereny zielone - informuje biuro prasowe GZM.

Badanie było prowadzone w dwóch kategoriach: miast do 100 tys. mieszkańców i powyżej 100 tys. mieszkańców. W każdej z nich przyznano 5 nagród, za postępy w dziedzinach: gospodarki odpadami, jakości powietrza, gospodarki wodno-ściekowej i zrównoważonej mobilności oraz terenów zielonych, za które doceniono nasze miasto.

Oprócz Bytomia wyróżnienie otrzymały: Częstochowa, Poznań, Gdańsk, Ćmielów, Śmigiel, Bełchatów, Mogielnica oraz Chrzanów. Weryfikacja poszczególnych miast została dokonana na podstawie ogólnodostępnych danych m.in. Głównego Urzędu Statystycznego oraz informacji przekazanych przez miasta uczestniczące w konkursie.

- W konkursie wzięło udział aż 270 polskich miast, dlatego tym bardziej satysfakcjonuje nas to wyróżnienie. Od początku zdecydowanie dążymy do poprawy klimatu w Bytomiu, walcząc z niską emisją czy inwestując w tereny zielone, przyjazne mieszkańcom – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Dodaje: - Nie każdy wie, że tereny zielone zajmują w Bytomiu ponad 24 p roc.jego powierzchni, a nasze miasto znalazło się w pierwszej dziesiątce śląskich miast z najwyższym odsetkiem terenów zielonych zieleni. Bytomianie mogą odpoczywać w dwunastu parkach położonych w różnych częściach miasta.

Na uwagę zasługuje fakt, że trzy z nich (Park Miejski im. Franciszka Kachla, Fazaniec w Szombierkach oraz Park Ludowy w Miechowicach) są zabytkowe. Obok parków, Bytom może pochwalić się Miechowicką Ostoją Leśną, Rezerwatem Przyrody Segiet, Żabimi Dołami oraz Suchogórskim Labiryntem Skalnym.

- Trzeba pamiętać, że różnorodność przyrodnicza Bytomia jest zaskakująca, bo przecież większość tych zielonych miejsc, w których dziś odpoczywamy, naznaczona jest piętnem przemysłu ciężkiego. Tym bardziej wymaga ona naszej aktywności i zaangażowania w projekty, które uchronią ją przed degradacją – mówi prezydent.

Ze względu na epidemię ceremonia wręczenia statuetek odbyła się w za pośrednictwem platformy internetowej. Wydarzenie połączono z Konferencją online EkoSfera, w ramach której zorganizowano cykl debat dotyczących ochrony środowiska i zmian klimatu.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]