WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Paliwo przejściowe, bez niego ani rusz

  • 24 listopada 2020 11:28
  • : : autor: AMC
Reklama

W ramach transformacji energetycznej w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej gaz ziemny ma do odegrania ważną rolę jako paliwo przejściowe i powinien stanowić pomost między energetyką węglową a zeroemisyjnymi źródłami energii. Ponadto ważne jest uwzględnienie indywidualnych uwarunkowań transformacji energetycznej w poszczególnych państwach UE – mów iwiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Przyszłość gazu: szanse dla Europy Środkoweji Południowo-Wschodniej to temat debaty zorganizowanej w ramach konferencji online Romanian International Gas Conference. W trakcie konferencji wiceminister przypomniał, że we wrześniu ub.r. zostało podpisane Memorandum of Understanding pomiędzy Ministerstwem Energii Rumunii a Ministerstwem Energii RP w sprawie współpracy w sektorze energetycznym. Współpraca na rzecz wzmocnienia dostaw gazu ziemnego stanowi w nim istotny element.

Wiceminister zaznaczył, że obecnie pandemia COVID-19 mocno uderzyła w europejskie gospodarki, a transformacja energetyczna i klimatyczna stała się ważną siłą napędową ożywienia gospodarczego.

- Polska jest zdeterminowana, aby transformacja energetyczna była akceptowalna społecznie, zapewniając sprawiedliwe warunki transformacji w regionach najbardziej narażonych na obciążenia. Polska i Rumunia mają wspólne wyzwania związane z transformacją. Gaz ziemny ma do odegrania zasadniczą rolę w transformacji energetycznej, zastępując węgiel i poprawiając jakość powietrza. Dlatego zarówno Polska, jak i Rumunia muszą zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego – dodał.

Wiceminister wskazał także, że kluczową koncepcją, która pozwoli na uniezależnienie regionu Trójmorza od dostaw gazu ze wschodu jest dokończenie korytarza Północ-Południe. W Polsce dotyczy to budowy gazociągu Baltic Pipe - łączącego Polskę z norweskim szelfem kontynentalnym oraz zwiększania zdolności regazyfikacyjnych terminalu LNG w Świnoujściu.

- Nasze działania w zakresie integracji rynkowej są wstępem do stworzenia centrum przesyłu i handlu gazem dla Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Dużą wagę przykładamy do wzmocnienia gazowej współpracy regionalnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz inicjatywy Trójmorza, w której zrzeszone są wszystkie kraje V4. Realizacja projektów infrastrukturalnych, w tym połączeń międzysystemowych Polski z sąsiadami, jest dowodem owocnej współpracy – podsumował.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]