Surowcami trzeba gospodarować z rozwagą
- 8 grudnia 2020 09:34
- : : autor: AMC
Ukazał się raport pt. Efektywność gospodarowania zasobami i zmiany klimatu. Strategie efektywności materiałowej dla niskoemisyjnej przyszłości. To wynik prac Międzynarodowego Panelu ds. Surowców, którego członkiem jest dr hab. Joanna Kulczycka, prof. AGH, Prodziekan Wydziału Zarządzania ds. Współpracy i Rozwoju.
Z raportu wynika, że sposób wykorzystania zasobów naturalnych ma ogromne znaczenie dla przyszłych pokoleń oraz zdrowia i życia społeczeństw. Zastosowanie energetyki przyjaznej środowisku i zeroemisyjnego transportu, implementowanie rozwiązań zapewniających efektywne wykorzystanie zasobów oraz energii w przemyśle – to rozwiązania, które sprzyjają budowie zrównoważonego rozwoju na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym.
Międzynarodowy Panel ds. Surowców powołano w 2007 r. w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, aby zapewnić niezależne, autorytatywne oceny naukowe dotyczące m.in.: stanu rezerw wybranych surowców i efektywności ich wykorzystania, wpływu wywieranego na środowisko przez produkty i usługi wytwarzane i konsumowane na całym świecie (w kategoriach ich cyklu życia), możliwości zaspokojenia potrzeb ludzkich i ekonomicznych przy użyciu mniejszej liczby lub czystszych zasobów.
Raport ocenia potencjał redukcji emisji gazów cieplarnianych w budynkach mieszkalnych i samochodach oraz przegląd polityk, które dotyczą tych strategii. Emisje gazów cieplarnianych z cyklu materiałowego budynków mieszkalnych w G7 i Chinach mogą zostać zmniejszone o co najmniej 80 proc. w 2050 r. Sposób to m.in. projektowanie przy użyciu mniejszej ilości materiałów, ulepszony recykling materiałów budowlanych i inne strategie.
Znaczące redukcje emisji gazów cieplarnianych można by również osiągnąć przy produkcji, użytkowaniu i utylizacji samochodów. Emisje gazów cieplarnianych w przypadku samochodów osobowych w 2050 r. mogą zostać zmniejszone nawet o 70 proc. w krajach G7 i o 60 proc. w Chinach i Indiach. Można to uzyskać poprzez wspólne przejazdy, wspólne korzystanie z samochodów i przejście na mniejsze auta.
Z raportu wynika, że zwiększenie wydajności materiałowej jest kluczową szansą na osiągnięcie zapisów porozumienia paryskiego. Materiały są niezbędne dla współczesnego społeczeństwa, ale ich produkcja jest ważnym źródłem gazów cieplarnianych. Te emisje są obecnie porównywalne z emisjami z rolnictwa, leśnictwa i zmiany użytkowania gruntów razem wziętych, ale poświęcono im znacznie mniej uwagi.