Weź nie smoguj
- 22 stycznia 2021 14:10
- : : autor: AMC
TAURON w ramach programów antysmogowych podłączył dotychczas do sieci ciepłowniczej 317 budynków o mocy 33 MW, kolejnych 200 budynków uzyska dostęp do ciepła sieciowego w najbliższym czasie. Przyłączenia te ciepłownicza spółka TAURONA realizuje dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW, niezależnie od bieżącej działalności - czytamy w informacji prasowej.
– W perspektywie kolejnych lat szacujemy przyłączenia na poziomie średnio ok. 45 MW rocznie, z tego ok. 20 proc. stanowić będą budynki objęte likwidacją pieców węglowych, pozostałe to przyłączenia nowobudowanych obiektów. Na dziś podpisaliśmy już umowy o łącznej mocy cieplnej 103 MW, z terminami podłączenia na najbliższe 3 lata, w tym 128 budynków w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji – mówi Jacek Uhryn, prezes zarządu TAURON Ciepło.
Wymiana sposobu ogrzewania z węglowego na ciepło sieciowe tylko w jednym budynku oznacza redukcję średnio w ciągu roku o 38 ton (Mg) mniej emisji CO2, zmniejszenie emisji pyłów o 0,23 tony/ rok oraz mniejsze zużycie energii pierwotnej o 800 GJ na rok.
W ostatnich miesiącach 2020 r. TAURON Ciepło wydał warunki i zawarł umowy na przyłączenie kolejnych 128 budynków do sieci ciepłowniczej, ogrzewanych dotychczas piecami węglowymi.
– Realizacja przyłączeń na tym poziomie jest możliwa dzięki systematycznej, codziennej, ścisłej współpracy z przedstawicielami samorządów miast, gdzie realizujemy nasze inwestycje. To bowiem w zasobach miast naszej aglomeracji znajduje się znacząca liczba kamienic i budynków objętych likwidacją niskiej emisji – mówi prezes Uhryn.