WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości

  • 4 lutego 2021 09:14
  • Autor: AMC
Reklama

Instalacje fotowoltaiczne to nie tylko niezależność od podwyżek cen prądu, oszczędność czy ekologia. To też wyższa wartość nieruchomości.

- Panele fotowoltaiczne na dachu podnoszą wartość domu dla potencjalnych nabywców, więc warto rozważyć ich instalację również wówczas, gdy w kilkuletniej perspektywie czasowej planowana jest jego sprzedaż – mówi Marcin Pieczora, prezes Sunday Polska – jednego z liderów rynku instalacji fotowoltaicznych.

Spółka radzi, aby planując sprzedaż nieruchomości, właściciele zazwyczaj stosują popularne metody z zakresu tzw. home-stagingu – przeprowadzają drobne naprawy, odmalowują ściany, usuwają zbędne meble i ozdabiają pomieszczenia kwiatami. Według rzeczoznawców, ma to niewielki wpływ na wzrost ceny sprzedaży. Dużo ważniejsza jest lokalizacja oraz stan techniczny nieruchomości. Na pierwszą rzecz właściciel nie ma wpływu, ale na drugą już tak – planując późniejszą sprzedaż domu, warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania, dające długoterminowe korzyści również nabywcy, takie jak instalacja fotowoltaiczna.

Nowoczesne panele fotowoltaiczne są bardzo wydajne, przez co mało tracą na wartości – najstarsze instalacje na rynku działają już blisko 40 lat, a standardem stają się panele nawet z 30-letnią gwarancją. Z tego powodu, wyceniając dom z dobrej jakości 4-5 letnią instalacją fotowoltaiczną, można oszacować, że do ceny bazowej nieruchomości dojdzie cena inwestycji w panele fotowoltaiczne.

W Stanach Zjednoczonych, które są bardziej dojrzałym rynkiem pod kątem stosowania instalacji fotowoltaicznych, zostały przeprowadzone szczegółowe wyliczenia dotyczące wpływu fotowoltaiki na cenę sprzedaży nieruchomości. Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej opublikowało dane, zgodnie z którymi cena sprzedaży domu z instalacją fotowoltaiczną jest średnio o 3,74 proc. wyższa, niż porównywalnej nieruchomości w tej samej lokalizacji, lecz pozbawionej instalacji fotowoltaicznej.

W przypadku planowanej sprzedaży domu z instalacją fotowoltaiczną, należy pamiętać nie tylko o chęci zarobku czy wyrównania poniesionych nakładów, ale także o warunkach sprzedaży nieruchomości, w przypadku skorzystania z dofinansowania na instalację domowej fotowoltaiki. Wzięcie dotacji nie blokuje możliwości przepisania lub sprzedania domu.

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie programu Mój Prąd, w przypadku darowizny czy sprzedaży nieruchomości, na której znalazła się instalacja dofinansowana z programu Mój Prąd, konieczne jest w czasie czynności cywilno-prawnych przeniesienie okresu trwałości projektu (3 lata) na nowego nabywcę.

O tym fakcie należy również poinformować NFOŚiGW w formie pisemnej. Do wniosku należy dołączyć kopie faktur za dostawę i montaż instalacji. W przypadku sprzedaży domu z instalacją wykonaną wcześniej niż 3 lata przed momentem sprzedaży, nie ma obowiązku informowania NFOŚiGW o zmianie właściciela nieruchomości, na której dachu znajdują się panele fotowoltaiczne.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

SUEWA
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]