REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Od dziś nowe etykiety energetyczne na sprzętach

  • 1 marca 2021 10:04
  • : : autor: AMC
Reklama

Od dziś (1 marca) w Unii zobaczymy nowe etykiety energetyczne na sprzętach AGD i RTV. Wraca skala od A do G. Produkty o najwyższej klasie energetycznej, dotychczas oznaczone A+++, będą miały literę C. Litery A i B nie będą stosowane do czasu, aż pojawią się wydajniejsze sprzęty – informuje Komisja Europejska.

UE podjęła decyzję o przeskalowaniu etykiet, aby zrobić miejsce na nowe, innowacyjne technologie. Wracamy do skali siedmiopunktowej. Pojawi się także kilka nowości związanych z wyglądem i zawartością etykiet energetycznych. Będziemy mogli dokonywać w pełni świadomego wyboru produktu w oparciu o jasne kryteria.

Produkty będą oznaczane wyłącznie w skali od A do G, bez plusów. I tak urządzenia z najwyższej do wczoraj klasy A+++ trafią do klasy C lub D, a A+ do klasy G lub F. Zmianie ulega jedynie oznaczanie, a nie jakość urządzenia.

- Sukces systemu etykietowania polega w dużej mierze na prostym i czytelnym przekazie dla konsumentów. Dla przedsiębiorców może być jednym z czynników stanowiących o przewadze konkurencyjnej, a w ofercie producentów pojawiają się coraz bardziej energooszczędne produkty – informuje URE.

URE podkreśla, że zmiana etykiet to ważna informacja dla konsumentów, bo blisko 8 na 10 (79 proc.) kieruje się informacjami zawartymi na etykiecie przy podejmowaniu decyzji o zakupie urządzeń elektrycznych.

Na nowych etykietach znajdziemy też nowe, ważne dla konsumentów informacje: np. o skali emitowanego przez urządzenie hałasu (tu klasa A będzie oznaczała bardzo ciche urządzenia), czy ilości wody potrzebnej np. danej pralce na jeden cykl prania.

Producenci będą zobowiązani rejestrować swoje produkty w bazie danych dla modeli z etykietami energetycznymi, tzw. EPREL (European Product Registry for Energy Labelling – Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych). Tam ma się znaleźć szczegółowa dokumentacja techniczna danego produktu.

Na etykiecie pojawi się ponadto kod QR do wykorzystania w aplikacjach mobilnych. Jego zeskanowanie pozwoli klientowi wejść do bazy EPREL i sprawdzić specyfikację techniczną wybranego sprzętu.

Przepisy Rozporządzenia określają harmonogram wprowadzenia nowych etykiet w danej grupie produktowej. Od 1 marca 2021 r. pojawią się one na lodówkach, pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach oraz telewizorach i monitorach (wyświetlaczach elektronicznych o powierzchni powyżej 100 cm kw.). Dla źródeł światła, czyli oświetlenia, będzie to 1 września 2021 r. Lista produktów z nowymi etykietami energetycznymi ma być sukcesywnie powiększana.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]