WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

NFOŚiGW wesprze przygotowanie aplikacji do Programu LIFE

  • 7 kwietnia 2021 14:57
  • : : autor: AMC
Reklama

Sprawdził się pilotażowy Inkubator wniosków LIFE, dlatego wprowadzamy ten instrument na stałe do propozycji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zwiększamy wysokość wsparcia na przygotowanie wniosków z 50 do 80 tys. zł i rozszerzamy katalog beneficjentów – mówi wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski. Inkubator w nowej odsłonie będzie dostępny jeszcze w kwietniu - czytamy w komunikacie prasowym.

Oferta NFOŚiGW będzie skierowana do wszystkich (pozabudżetowych) podmiotów mogących korzystać z Programu LIFE. Kwota dofinansowania na przygotowanie wniosku w tym roku jest o 30 tys. zł wyższa niż w 2020 r. i wynosi 80 tys. zł, lecz nie więcej niż 0,6 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia LIFE.

- Zwiększenie wsparcia do 80 tys. zł powinno zmobilizować zainteresowane podmioty do przygotowania dużych, ambitnych projektów, które odnoszą sukcesy w programie LIFE. Dlatego w kryteriach Inkubatora wniosków LIFE dodano również wymóg współpracy międzynarodowej oraz innowacyjnego charakteru dla większości projektów (wyjątkiem są m.in. projekty z zakresu ochrony przyrody) – podkreśla wiceprezes Artur Lorkowski.

Ogłoszenie naboru do Inkubatora planowane jest na kwiecień br.

Program LIFE to zarządzany przez Komisję Europejską instrument finansowy, który umożliwia realizację innowacyjnych projektów z zakresu ochrony środowiska i ochrony klimatu. Rozpoczęła się nowa edycja programu w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-2027.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pełni funkcję Krajowego Punktu Kontaktowego Programu LIFE. Oferuje potencjalnym beneficjentom wsparcie w postaci dodatkowych narzędzi już na etapie przygotowania wniosków. Są to m.in. Inkubator wniosków LIFE, umożliwiający dofinansowanie przygotowania aplikacji, jak również znaczące wsparcie merytoryczne w formie szkoleń i konsultacji.

Dzięki montażowi finansowemu środków z Programu LIFE (60 proc.) i NFOŚiGW (35 proc.) w 2021 oraz 2022 r. można uzyskać dofinansowanie w formie dotacji nawet do 95 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Jednak w latach kolejnych wsparcie ze strony NFOŚiGW będzie stopniowo malało, po 5 proc. co dwa lata, do poziomu 20 proc. kosztów kwalifikowanych w 2027 r. Wsparcie finansowe Komisji Europejskiej w ramach programu LIFE udzielane przedsiębiorcom nie jest traktowane jako pomoc publiczna.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]