REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Proste triki, dzięki którym zużyte maseczki będą mniej szkodliwe dla środowiska!

  • 8 kwietnia 2021 11:37
Reklama

W ostatnim roku, przez pandemię, wygenerowaliśmy na świecie dodatkowe 4 644 000 ton śmieci. Co możemy zrobić, skoro wirus jest nadal z nami, a tym samym jeszcze długo maseczki będą naszą codziennością? - pyta WWF Polska.

Według naukowców z Aveiro w Portugalii, w związku z sytuacją pandemiczną szacunkowe globalne zużycie środków ochrony może być równe nawet 129 mld maseczek i 65 mld rękawiczek miesięcznie. Dla porównania, w Polsce w marcu i kwietniu 2020 r. wyprodukowano ponad 35 mln masek ochronnych i 0,5 mln jednorazowych rękawic plastikowych w celu walki z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Przy założeniu, że jedna maseczka waży około 3 gram, daje to globalnie 4,6 mln t samych maseczek rocznie - jako nowych, dodatkowych form odpadów, które, jeśli nie zostaną odpowiednio zagospodarowane staną się dodatkową formą zanieczyszczenia środowiska. Jest to kategoria odpadów, które ze względu na swoją charakterystykę, nie mogą być ponownie użyte, a więc trafią na składowisko odpadów lub do spalarni. Odpadów, które z uwagi na swoją lekkość, po wyrzuceniu do kosza w przestrzeni publicznej mogą być wywiewane do środowiska, gdzie stanowią zagrożenie np. dla ptaków, które mogą zaplątać się w elastyczne elementy maseczki. Podobnie jak plastikowe słomki, maseczki ochronne, poprzez swoją wszechobecność w codziennym życiu i widoczność, zwracają uwagę na problem odpadów i ich zagospodarowania.

Co możemy zrobić jako konsumenci? Zadbać o to, aby maseczki trafiły do kosza, nie zaszkodzi też oderwać elastycznych elementów maseczki, przed jej wyrzuceniem.

Maseczki z nieodciętymi zausznikami są niebezpieczne m.in. dla ptaków (np. jeśli wiatr zwieje je z kosza/wysypiska śmieci). Nośmy maseczki, ale dbajmy nie tylko o własne zdrowie, ale także środowisko!

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]