WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Oczyszczają wodę, pochłaniają dwutlenek węgla. Możemy je stracić

  • 31 stycznia 2020 08:59
  • : : autor: AMC
Reklama

2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Są to obszary niezwykle cenne, które chronią ludzi, ekosystemy i klimat. Oczyszczają wodę, pochłaniają dwutlenek węgla, zapewniają dostęp do pożywienia i środki do życia dla miliarda ludzi. Ich usługi ekosystemowe szacuje się na 47 bilionów dolarów rocznie! Niestety przez działalność człowieka możemy je niedługo stracić – informuje Fundacja WWF Polska.

Jak czytamy na stronie fundacji mokradła są niezwykle istotne dla całej przyrody i ludzi. Gromadzą dwutlenek węgla, a czasem robią to nawet lepiej niż las tropikalny – lasy namorzynowe i przybrzeżne bagna na Pacyfiku pochłaniają od 6 do 8 ton CO2 przypadającego na hektar (to 2-4 razy więcej niż dojrzały las tropikalny). 30 proc. zmagazynowanego dwutlenku węgla znajduje się w torfowiskach, lecz niestety wraz z ich osuszaniem i wypalaniem uwalnia się on do atmosfery. Osuszone torfowiska, mimo że zajmują jedynie 0,5 proc. powierzchni lądów, odpowiadają za 5 proc. globalnej emisji antropogenicznej.

„Tereny podmokłe wzdłuż rzek ograniczają straty powodziowe, gdyż woda wezbraniowa zostaje przez nie przechwycona i zatrzymana, dzięki czemu zmniejsza się fala powodziowa. Jednocześnie woda zgromadzona na mokradłach może wrócić do obiegu, zasilając wody gruntowe i łagodząc skutki suszy” - podaje WWF.

Zdaniem jej specjalistów naturalne rzeki wraz z nadrzecznymi mokradłami i roślinnością pełnią bardzo ważną funkcję – oczyszczają wodę. Żyjące w nich rośliny i mikroorganizmy zatrzymują m.in. związki azotu i fosforu, których zbyt duża ilość skutkuje eutrofizacją, a w konsekwencji zakwitem glonów i sinic, co stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi.

„Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy na świecie. Od lat 70. utraciliśmy 35 proc. światowych mokradeł głównie z powodu ich osuszania, zanieczyszczeń oraz zmiany użytkowania, np. na tereny rolnicze. Obszary te oprócz korzyści, których dostarczają ludziom, są również bardzo ważne z punktu widzenia bioróżnorodności – 40 proc. gatunków roślin i zwierząt na świecie żyje lub rozmnaża się na mokradłach. Obecnie 25 proc. gatunków związanych z terenami podmokłymi jest zagrożonych wyginięciem. Od 1970 r. liczba gatunków związanych ze śródlądowymi mokradłami zmalała o 81 proc., a z przybrzeżnymi i morskimi – o 36 proc.!” - czytamy.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]