WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Te przepisy pozwolą szybko reagowac na zagrożenie

  • 12 kwietnia 2021 09:15
  • Autor: AMC
Reklama

Rozporządzenie, które weszło w życie 10 kwietnia, jest kolejnym krokiem do zapewnienia gospodarstwom domowym, przedsiębiorcom i strategicznym instytucjom bezpiecznych dostaw gazu ziemnego. Jak informuje resort klimatu i środowiska, nowa regulacja zwiększa efektywność mechanizmu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego, pozwalając na szybką i efektywną reakcję na zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw do odbiorców chronionych.

- Szeroko konsultowane publicznie rozporządzenie usprawnia mechanizm wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego i ułatwia stosowanie przepisów przez operatorów oraz odbiorców tego paliwa – mówi minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka.

Resort podkreśla w komunikacie, że mówiąc o wprowadzaniu ograniczeń w poborze gazu ziemnego, ma na myśli stopniowe zmniejszanie poboru tego paliwa przez większych odbiorców, po uprzednim poinformowaniu ich o takiej potrzebie przez operatora.

Nowe przepisy mają za zadanie kompleksowo wzmocnić stabilny rynek gazu ziemnego w Polsce, poprzez zapewnienie operatorowi systemu przesyłowego możliwości wykorzystania ograniczeń w poborze gazu ziemnego jako skutecznego narzędzia w przypadku wystąpienia ewentualnych zakłóceń w dostawach tego paliwa.

Gdyby ilość dostępnego w systemie gazu ziemnego nie wystarczała dla wszystkich odbiorców, takie oszczędności w poborze dokonane przez większych odbiorców zagwarantowałyby, że do odbiorców bardziej wrażliwych gaz dostarczany byłby w pełnej ilości.

Kto podlega szczególnej ochronie? Rozporządzenie wprowadza nowy termin odbiorcy chronionego, który nie podlega ograniczeniom.

- W katalogu najwrażliwszych odbiorców gazu ziemnego znajdują się m.in. gospodarstwa domowe, podmioty świadczące usługi społeczne, jak np. przychodnie, szpitale, szkoły, itp., a także mali i średni przedsiębiorcy – wymienia szef resortu klimatu i środowiska.

Celem, który przyświecał podczas prac nad rozporządzeniem, było wypracowanie mechanizmu, który pozwoli zgromadzić wystarczające oszczędności gazu w systemie w sytuacji kryzysowej, ale co równie ważne – będzie bezpieczny dla dużych odbiorców, którzy tych ograniczeń w poborze dokonują. Dlatego określony w rozporządzeniu sposób wprowadzania ograniczeń gwarantuje tym podmiotom czas na dostosowanie się do nich.

- Zapewnienie klarownych zasad jest istotne zwłaszcza z punktu widzenia przedsiębiorstw, w których zmniejszanie lub wygaszanie produkcji wymaga czasu i właściwego przygotowania celem uniknięcia ewentualnego uszkodzenia czy zniszczenia obiektów technologicznych oraz związanych z tym strat finansowych. Ponadto, rozporządzenie określa, ile czasu może trwać dane ograniczenie. Tym samym, odbiorcy nie zostaną nim zaskoczeni i będą w stanie zaplanować oraz przygotować się do ograniczeń – podsumowuje minister Kurtyka.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

TEXKD
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]