REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Elektrownia Dolna Odra dostanie nowe bloki gazowe

  • 31 stycznia 2020 13:15
  • : : autor: PARA
Reklama

W Elektrowni Dolna Odra, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy Kapitałowej PGE, podpisano kontrakt na budowę dwóch nowych bloków energetycznych zasilanych paliwem gazowym o łącznej mocy ok. 1400 MW.

W uroczystości podpisania umowy na budowę dwóch nowoczesnych, wysokosprawnych i  niskoemisyjnych jednostek wytwórczych w Elektrowni Dolna Odra, która odbyła się 30 stycznia 2020 r., udział wzięli m.in. Andrzej Duda, prezydent RP, Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, Michał Kurtyka, minister klimatu, Georgette Mosbacher, ambasador USA, a także lokalni parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz firm i instytucji współpracujących z elektrownią, a także pracownicy zakładu. Władze Grupy Kapitałowej PGE reprezentował zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej na czele z prezesem Henrykiem Baranowskim oraz Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Ze strony Generalnego Wykonawcy kontrakt na budowę podpisał Sławomir Żygowski, prezes General Electric w Polsce, i Krzysztof Figat, prezes Polimex Mostostal.

- Bardzo się cieszę, że inaugurujemy tutaj tak bardzo oczekiwaną i tak bardzo potrzebną inwestycję, która jest kolejnym wielkim krokiem w modernizacji polskiej energetyki. To będzie także skok technologiczny, który jest wynikiem pewnego procesu, który został zainicjowany przed ponad dziesięciu laty przez pana prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego, który zdecydował, że tutaj, na Pomorzu Zachodnim, powstanie gazoport w Świnoujściu. Dzięki temu możemy kupować gaz z całego świata i w pełni korzystać z konkurencyjności na tym rynku – podkreślił w przemówieniu Andrzej Duda.

- Żeby osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne potrzebujemy zaufanych przyjaciół i sojuszników, a takimi są Stany Zjednoczone i Polska. Dzisiejsze podpisanie kontraktu jest kolejnym krokiem na drodze polskiej strategii dywersyfikowania źródeł energii, a tego typu inwestycje przyczyniają się do tego, żeby nasze kraje pozostawały wolne, dostatnie i bezpieczne. Jestem naprawdę dumna, że mogę być obecna na podpisaniu umowy, która jest świadectwem partnerstwa publiczno-prywatnego, które istnieje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską – powiedziała Georgette Mosbacher.

- Polska transformacja wymaga wciąż wielkich inwestycji infrastrukturalnych w ramach transformacji energetycznej. Związane są one nie tylko z ramami polityki klimatycznej, ale wynikają z naszego przekonania, że transformacja jest potrzebna, żeby energetyka była jak najmniej uciążliwa dla środowiska i dla ludzi. Cieszę się, że Grupa PGE w praktyce pokazuje czym jest transformacja energetyczna. Nowe bloki gazowe w Dolnej Odrze to nowe życie dla elektrowni – powiedział Jacek Sasin.

Strona 1 z 4
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]