W Czarnobylu popełniono niewybaczalne błędy
- 26 kwietnia 2021 10:37
- : : autor: AMC
Od tej katastrofy dzisiaj mija 35 lat. Dokładnie 26 kwietnia 1986 r. w Czarnobylu doszło do przegrzania i częściowego stopienia rdzenia reaktora i chemicznego wybuchu wodoru, który powstał w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego testu bezpieczeństwa układu chłodzenia reaktora. W wyniku tego została rozerwana obudowa reaktora i budynek, w którym się mieścił. Skutki były ogromne, bo wydarzenie próbowano zatuszować. Popełniono też wiele niewybaczalnych błędów.
Nikt nie ma wątpliwości, ze to była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX w. Razem z katastrofą w Fukushimie I została zakwalifikowana do siódmego, najwyższego stopnia w skali INES.
Po katastrofie nastąpiła bezpośrednia emisja do atmosfery i otoczenia elektrowni radioaktywnego pyłu grafitu oraz uranu z wnętrza reaktora. Z otaczających elektrownię terenów w promieniu 30 km ewakuowano ponad 350 tys. ludzi, tworząc zamkniętą strefę ochronną. Teraz w te rejony są organizowane wycieczki turystyczne.
35 lat temu w wyniku całkowitego zniszczenia reaktora skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar ponad 125 000 km kw. Wybuch doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także do Grecji i Włoch. By zapobiec skutkom zdrowotnym katastrofy podawano na szeroką skalę płyn Lugola.
Wybuch elektrowni w Czarnobylu był wydarzeniem politycznym dla ZSRR. Nie wyłoniono jednej głównej przyczyny atastrofy. Początkowo próbowało zatuszować katastrofę. Dopiero po doniesieniach ze Szwecji, gdzie stwierdzono podwyższony poziom radiacji rozpoczęto ewakuację 130 tysięcy mieszkańców obwodu kijowskiego.