W Bytomiu ruszyła Szkoła Prototypowania
- 12 maja 2021 12:27
- : : autor: AMC
Bytomianie z ulicy Miarki skarżą się na nadmierny hałas i prędkość samochodów, zbyt małą liczbę przejść dla pieszych i brak zieleni. Jak można rozwiązać choć część tych problemów? Odpowiedzi szukają eksperci z miast Metropolii. Po rozmowach z ludźmi korzystającymi z tego miejsca na co dzień oraz badaniach transportowych zespół opracuje koncepcję nowej organizacji ruchu i wdroży ją w formie tymczasowej, a sposób funkcjonowania przekształconej przestrzeni podda ocenie jej użytkowników. Wyniki testów będą podstawą projektu zmian docelowych - informuje Urząd Miejski w Bytomiu.
Mieszkańcy ulicy Miarki wskazują, że ulica, przy której mieszkają, jest niebezpieczna i głośna. Zwracają też uwagę na jeżdżące za szybko samochody osobowe i ciężarowe, zatarasowane chodniki oraz pieszych przebiegających przez jezdnię między autami.
– Realizując proces rewitalizacji Śródmieścia oraz chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom społecznym, zdecydowaliśmy się na udział w pilotażowym programie, dzięki któremu ulica ma szansę na pozytywne zmiany. Mam nadzieję, że wypracowane rozwiązania pogodzą potrzeby zarówno jej mieszkańców, jak i korzystających z niej kierowców – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.
Kto pracuje nad pomysłem?
– Nie wszyscy kierowcy stosują się do ograniczeń prędkości, co powoduje, że w stosunku do innych ulic Śródmieścia, na Miarki dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych i jest tam głośno. Pomiary hałasu wskazują na 75dB, co sprawia, że dłuższe przebywanie w tym miejscu przy największym natężeniu ruchu jest szkodliwe dla zdrowia. Kwestią często zgłaszaną przez mieszkańców są również problemy z wyjazdem z podwórek czy trudności w poruszaniu się pieszo. Postaramy się poszukać rozwiązań – mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora ds. technicznych Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.