REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Serce nowego źródła kogeneracyjnego dotarło na budowę

  • 8 czerwca 2021 08:18
  • : : autor: AMC
Reklama

Miejska Energetyka Cieplna w Pile (Grupa Enea) buduje nowe źródło kogeneracyjne, które przyczyni się do ograniczenia emisji i smogu. Na teren inwestycji dostarczono jeden z ważniejszych elementów instalacji - silniki gazowe wraz z generatorami. Moc instalacji pozwoli latem wypełnić w 100 proc. zapotrzebowanie na ciepłą wodę dla całego miasta.

- Budowa nowego źródła ciepła i prądu dla Piły postępuje zgodnie z planem. Na budowę przy ul. Krzywej dotarły silniki gazowe Jenbacher wraz z generatorami i niezbędnym osprzętem. Dwa z nich mają po 3,25 MWe mocy elektrycznej i 3,19 MWt mocy cieplnej, a trzeci osiąga moc 2 MWe i 1,98 MWt. Cała instalacja będzie miała łącznie 8,50 MW mocy elektrycznej i 8,36 MWt mocy cieplnej. Pozwoli to rocznie wyprodukować 41 848,6 MWh energii elektrycznej oraz 140 561,2 GJ ciepła - czytamy w komunikacie.

– Dostawa i posadowienie silników, to jeden z kamieni milowych w naszym projekcie kogeneracyjnym. Można powiedzieć, że właśnie przyjechało serce kogeneracji. Jest to dla nas bardzo ważny krok, gdyż od teraz nie jest to tylko budowanie obiektu, ale początek wyposażania go w elementy, które w przyszłości będą produkowały ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców Piły – powiedział Rafał Łaski, prezes MEC Piła, spółki z Grupy Enea.

Silniki zostały posadowione na wcześniej przygotowanym bloku fundamentowym. Zamontowano także generatory, które połączono z silnikami. Całość została odpowiednio zabezpieczona do czasu rozpoczęcia kolejnych prac montażowych, które nastąpią po zakończeniu etapu budowlanego. Na terenie inwestycji trwa obecnie murowanie ścian kolejnego poziomu.

Enea informuje, że łączna wartość inwestycji realizowanej przez MEC Piła to ponad 48 mln zł. Firma na realizację projektu otrzymała dofinansowanie w wysokości 18,5 mln zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wsparcie pochodzi ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań projekt przyczyni się do modernizacji pilskiej energetyki cieplnej, a instalacja oparta o trzy źródła gazowe pomoże ograniczyć emisje dwutlenku węgla i przeciwdziałać smogowi. Po realizacji projektu, obejmującego również źródło OZE w postaci kolektorów słonecznych, pilski system ciepłowniczy stanie się systemem efektywnym energetycznie w rozumieniu Ustawy Prawo energetyczne.

- Grupa Enea jest jednym z najważniejszych podmiotów na rynku energii w Polsce, współodpowiedzialnym za bezpieczeństwo energetyczne państwa. Firma  obserwuje globalne trendy i w pełni rozumie wyzwanie, jakim są zmiany klimatyczne, dlatego uczestniczy aktywnie w rozwoju sektora OZE. Z tego względu finalizowane są prace nad nową strategią Grupy, która będzie ambitną odpowiedzią na zmieniające się wymagania rynku i otoczenia. Enea chce przede wszystkim inwestować w technologie zeroemisyjne - czytamy w komunikacie.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]