REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Rusza program Leśna szkoła z klimatem

  • 14 czerwca 2021 09:51
  • : : autor: AMC
Reklama

Podniesienie świadomości prośrodowiskowej wśród dzieci przez realizację zajęć dydaktycznych na łonie natury i prowadzenie aktywności w trosce o środowisko naturalne to główne założenia programu Leśna szkoła z klimatem. Jego inauguracja odbyła się w Nadleśnictwie Celestynów.

Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

Przewidziane w ramach programu działania dostosowane są do pór roku. Z myślą o nadchodzącym lecie, przygotowane zostały zajęcia, podczas których dzieci dowiedzą się m.in. jak mądrze korzystać z lasu, jak się w nim nie zgubić, po co leśnicy wyznaczają szlaki, jakie szlaki są w lasach, czy można w lesie nocować albo które rośliny wolno nam zrywać a czego nie należy dotykać jak i co zrobić, kiedy natkniemy się na dzikie zwierzęta.

- Głównym założeniem programu jest uczenie przez działanie i wspólne spędzanie czasu na łonie natury oraz, jakże ważne w dobie pandemii, stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości do wspólnej zabawy służącej odbudowaniu więzi społecznych. Chcemy też inspirować do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu, np. poprzez wspólne sadzenie drzew - powiedział minister Michał Kurtyka.

Inny ważny w okresie letnim temat, który będzie poruszany to ochrona przeciwpożarowa lasu. Dzięki zajęciom w terenie dzieci zobaczą punkty czerpania wody, dowiedzą się jak funkcjonuje Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny w nadleśnictwie, czemu służą dostrzegalnie przeciwpożarowe i po co leśnikom radiotelefony, skoro każdy ma telefon komórkowy?

- Zależy nam, aby w atrakcyjny i przystępy sposób umożliwić dzieciom i młodzieży poznawanie otaczającej ich przyrody poprzez obcowanie z nią, np. wspólne poznawanie gatunków drzew i roślin, rozpoznawanie tropów zwierząt czy obserwacje ornitologiczne. W trakcie ekolekcji leśnicy będą też przypominać jak zachować się w lesie, m.in. zetknięciu z dzikimi i chorymi zwierzętami – zaznacza wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Poprzez realizowanie grupowych aktywności w plenerze, program będzie też wspierał rozwój kompetencji interpersonalnych, umiejętności uczenia się i pracy w grupie, komunikacji, logicznego myślenia, kreatywności oraz samodzielności.

- Lasy Państwowe od lat prowadzą edukację leśną, dlatego z radością weźmiemy udział w projekcie „Leśna szkoła z klimatem”. W minionych latach znacznie poszerzyliśmy ofertę skierowaną do dzieci i młodzieży co ma swoje odbicie w liczbach. Przed pandemią w 2019 roku leśnicy przeprowadzili zajęcia dla prawie miliona uczniów szkół podstawowych i średnich. Ponad 400 tys. dzieci w wieku 3- 6 lat również rozpoczęło swoją przygodę z lasem w sposób zorganizowany przez leśników - mówi p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.

Jak podkreśla, łącznie na edukację dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym na budowę i wyposażenie obiektów służących poszerzeniu wiedzy o lesie, Lasy Państwowe przeznaczyły 27,3 mln zł. Zaznaczyć należy, że 90 proc. tych środków pochodzi z budżetu lasów.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]