WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Międzynarodowy Dzień Wiatru - regulacje i edukacja muszą iść w parze

  • 14 czerwca 2021 14:26
  • Autor: AMC
Reklama

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej od ponad dwóch dekad współpracuje z decydentami na rzecz wypracowania rozwiązań, które przyśpieszą transformację energetyczną kraju. Co roku, w Serocku, odbywa się konferencja, w której uczestniczą przedstawiciele rządu, branży oraz wszyscy zainteresowani budową wiatraków w Polsce - informuje PSEW.

W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 30 sierpnia-1 września, a swój udział w nim zapowiedzieli m.in. Anna Kornecka – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Zbigniew Gryglas – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Katarzyna Szwed-Lipińska – Dyrektor Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii w Urzędzie Regulacji Energetyki, oraz Kamil Wyszkowski – Prezes Rady UN Global Compact Network Poland. 15 czerwca, w Międzynarodowym Dniu Wiatru, decydenci i branża spotkają się w Serocku podczas PSEW2021 Live Debate, aby omówić najważniejsze zagadnienia rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce.

– Dzień wiatru to doskonała okazja do merytorycznej dyskusji o tym dlaczego rozwój wiatru na lądzie i morzu, jest odpowiedzią na wyzwania transformacji energetycznej, w obliczu których stoi Polska i jak zapewnić dynamiczny rozwój tej technologii. Dlatego cieszymy się, że w naszej debacie o przyszłości i perspektywach dla energii z wiatru, biorą udział wszystkie strony, zarówno te, które mają bezpośredni wpływ na regulacje determinujące rozwój energii wiatrowej, jak i cała branża – podkreśla Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Energetyka wiatrowa na lądzie to technologia, która wesprze nie tylko transformację energetyczną, ale w dużej mierze może przyczynić się do budowy silnej, konkurencyjnej gospodarki. Już dzisiaj wiatr na lądzie, którego moc zainstalowana  w ostatnich miesiącach dynamicznie przyrasta w wyniku aukcji  z lat 2018-2020, w 10% zaspokaja roczne krajowe zużycie.

W kolejnych dwóch-trzech latach produkcja czystej energii z wiatru będzie systematycznie rosła, wraz z przyrostem nowych mocy. Przedstawiając to dokładniej, dziś farmy wiatrowe produkują 6,7 GW, a już wkrótce będą produkowały ponad 10 GW. Co warte podkreślenia jest to technologia, która prąd produkuje najtaniej – koszt jednego MW to około 200 zł. To bardzo ważne zarówno dla polskich gospodarstw domowych, jak i dla przemysłu, który potrzebuje taniego, czystego prądu aby zachować swoją międzynarodową konkurencyjność.

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

CXXYK
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]