REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Jaka elektrociepłownia przyszłości?

  • 22 czerwca 2021 14:01
  • : : autor: AMC
Reklama

Przygotuj plan, jak zmodernizować ciepłownictwo w Polsce do OZE i zademonstruj go na swojej ciepłowni. Weź udział w przedsięwzięciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym, które jest realizowane dzięki Funduszom Europejskim w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Na prośbę wnioskodawców nabór wniosków został przedłużony do 5 lipca br. - informuje NCBR.

- Cały świat poszukuje dziś nowych możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz zastępowania innych rodzajów energii i paliw kopalnych energią wytwarzaną z OZE. Jest to ważne także dla polskiego sektora elektrociepłowniczego, w przypadku którego z jednej strony rosnące opłaty za zakup uprawnień do emisji CO2 podnoszą ceny energii i przyczyniają się do spadku rentowności, a z drugiej – obserwujemy negatywny wpływ przestarzałych technologii na nasze zdrowie i środowisko. Tylko niewielka część przedsiębiorstw korzysta z instalacji OZE, takich jak: kolektory słoneczne, pompy ciepła czy też instalacje fotowoltaiczne, tymczasem wszystko wskazuje na to, że konwencjonalne elektrociepłownie zostaną stopniowo zastąpione przez instalacje OZE - czytamy w komunikacie.

NCBR w przedsięwzięciu badawczo-rozwojowym Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym przeznacza 41 mln zł ze środków Funduszy Europejskich na opracowanie i demonstrację innowacyjnej technologii uniwersalnego systemu wytwarzania i magazynowania energii do celów grzewczych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł.

Kluczowym elementem spinającym system ma być układ kogeneracyjny, polegający na jednoczesnej produkcji ciepła użytkowego i energii elektrycznej w 100 proc. z bezemisyjnych OZE. Produkcja energii elektrycznej w kogeneracji (np. w oparciu o biogaz lub zielony wodór) pozwoli na jej sprzedawanie, gdy rynkowe ceny energii są najwyższe, czyli gdy jej najbardziej brakuje. Zapewni to elastyczność w lokalnym systemie energetycznym oraz bezpieczeństwo ciągłości świadczenia usług.

Dla NCBR ważne jest wspieranie rozwoju innowacji w obszarze elektrociepłownictwa zasilanego energią odnawialną w połączeniu z lokalnym bilansowaniem energii. Stąd np. przewiduje się, że w elektrociepłownia będzie mogła kupować energię niejako po sąsiedzku, tzn. od jednostek produkujących ją z odnawialnych źródeł i działających w promieniu 40 kilometrów.

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]