WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Chcą mieć znaczący wkład w zieloną transformację

  • 19 sierpnia 2021 12:22
  • Autor: AMC
Reklama

​ORLEN Unipetrol do 2030 roku przeznaczy 30 mld koron czeskich (ponad 5 mld zł) na inwestycje, które umożliwią spółce dywersyfikację źródeł przychodu i wzrost konkurencyjności na międzynarodowym rynku. Realizowane przedsięwzięcia będą wspierały transformację Grupy ORLEN w kierunku neutralnego emisyjnie koncernu multienergetycznego. W przyjętym planie strategicznego rozwoju ORLEN Unipetrol mocny akcent postawił m.in. na dekarbonizację, wzrost efektywności energetycznej, recykling tworzyw sztucznych, rozwój zero- i niskoemisyjnych źródeł energii oraz zaawansowanych biopaliw - informuje spółka.

- Działania biznesowe, które prowadzi Grupa ORLEN, opierają się na jasno określonym celu, jaki wyznaczyliśmy sobie do 2050 roku, czyli osiągnięciu neutralności emisyjnej. Odnoszą się one także do zagranicznych rynków, na których jesteśmy obecni. Kierunki zmian wytycza strategia ORLEN2030, będąca naszą odpowiedzią na globalne trendy. Budujemy silny, efektywny i zintegrowany koncern multienergetyczny, zdolny do konkurowania w obliczu wielkich przemian na rynku paliwowym i energetycznym. W te plany wpisuje się strategia ORLEN Unipetrol, która zakłada dalszy, dynamiczny rozwój spółki oparty o innowacyjne czyste technologie i nisko- oraz zeroemisyjne źródła energii. Na ich realizacji skorzysta cała Grupa ORLEN, a także polska i czeska gospodarka, której ORLEN Unipetrol jest ważnym ogniwem – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.

W ramach planu strategicznego rozwoju do 2030 roku ORLEN Unipetrol analizuje m.in. realizację elektrociepłowni parowo-gazowej i farmy fotowoltaicznej w Záluží koło Litvínova, rozszerzenie oferty paliw alternatywnych na stacjach Benzina ORLEN w Czechach i na Słowacji, recykling tworzyw sztucznych, produkcję zaawansowanych biopaliw i rozwój infrastruktury wodorowej dla transportu pasażerskiego, drogowego i kolejowego. Przyjęta strategia zakłada też digitalizację obszarów działania spółki. Na transformację cyfrową i wdrażanie rozwiązań cyfrowych ORLEN Unipetrol zamierza przeznaczyć do końca tej dekady do 5 mld koron czeskich (0,9 mld zł).

- Jesteśmy jednym z filarów Grupy ORLEN i chcemy mieć znaczący wkład w jej zieloną transformację. Dostrzegamy także naszą odpowiedzialność za przyszłość energetyczną Czech, dlatego przygotowaliśmy konkretny plan działań, który pozwoli nam zrealizować strategiczne cele i osiągnąć maksymalną efektywność biznesową, w sposób nieobciążający przyrody i klimatu - mówi Tomasz Wiatrak, prezes Grupy ORLEN Unipetrol.

Zgodnie z trendami rynkowymi, ORLEN Unipetrol przewiduje do 2030 roku zmniejszenie sprzedaży produktów rafineryjnych do poziomu 4,4 mln ton w skali roku. Natomiast roczna produkcja biopaliw nowej generacji powinna osiągnąć poziom 0,2 mln ton. Będą one wytwarzane, zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym, z opadów plastikowych i organicznych.

Rosnące zapotrzebowanie na produkty petrochemiczne powoduje, że ORLEN Unipetrol zamierza w znaczący sposób zwiększyć potencjał produkcyjny w tym segmencie. Nie tylko poprzez wzrost wytwarzania nowoczesnego polietylenu o wysokiej gęstości na nowej instalacji PE3, ale także wprowadzając na rynek nowy produkt DCPD (dicyklopentadien). Będzie on produkowany na nowej instalacji, której uruchomienie planowane jest pod koniec 2022 roku.

Razem z innymi wytwarzanymi produktami petrochemicznymi pozwoli to ORLEN Unipetrol na znaczące zwiększenie wolumenu wytwórczego tego segmentu z 0,9 mln do 1,2 mln ton w skali roku. Wykorzystywane opady plastikowe będą generowały do 15 proc. całej produkcji polimerów w ORLEN Unipetrol.

Strategia rozwoju segmentu energetycznego zakłada kontynuację dekarbonizacji i wykorzystywania niskoemisyjnych źródeł energetycznych poprzez zastępowanie elektrowni węglowych przez jednostki zasilane gazem lub energią słoneczną. Kluczowym projektem, który spółka analizuje, jest budowa nowej elektrowni gazowo-parowej w Záluží k. Litvínova. Będzie mogła ona zastąpić starą jednostkę T700.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

TRRNG
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]