Wsparcie merytoryczne i eksperckie dla decydentów, świata nauki i biznesu
- 31 sierpnia 2021 11:19
- : : autor: AMC
W Kazimierzu Dolnym, podczas II Kongresu Kogeneracji, uczczono jubileusz 30-lecia Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych. Członkowie organizacji, zaproszeni goście, w tym przedstawiciele administracji rządowej uczestniczyli w wydarzeniu podsumowującym trzy dekady działalności organizacji - informuje PTEZ.
W komunikacie czytamy, że obchody 30-lecia otworzył prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych i prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Podkreślił znaczenie organizacji w procesie transformacji sektora elektroenergetycznego i branży ciepłowniczej na przestrzeni ostatnich lat. Zwrócił również uwagę na istotną rolę Towarzystwa w działaniach na rzecz tworzenia przyjaznego otoczenia prawnego dla ciepłownictwa i energetyki oraz kształtowania przestrzeni dialogu i współpracy pomiędzy przedstawicielami świata nauki, biznesu i administracji rządowej.
– Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych od 1991 roku odgrywa bardzo ważną rolę w tworzeniu nowoczesnego systemu elektroenergetycznego w Polsce, a także w zakresie kształtowania ram funkcjonowania rynku ciepła – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes PTEZ.
Dodał: – Stanowimy wsparcie merytoryczne i eksperckie dla decydentów, świata nauki i biznesu w procesie transformacji gospodarczej naszego kraju, tworząc platformę do wymiany doświadczeń i poglądów w zakresie kluczowych dla sektora obszarów. Działalność Towarzystwa, w tym: podejmowane inicjatywy i realizowane projekty, to dowód na to jak ważną rolę odgrywa nasza organizacja w kształtowaniu przyjaznego otoczenia regulacyjnego, tworzenia sprawiedliwych zasad funkcjonowania rynków energii elektrycznej i ciepła.
– Obecnie, za sprawą ogłoszenia przez Komisję Europejską pakietu „Fit for 55", poziom wyzwań stojących przed sektorem został podniesiony do bezprecedensowego poziomu. Wierzę jednakże, że dotychczasowe doświadczenia, potencjał i kompetencje jakimi dysponuje Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, pozwolą wypracować rozwiązania pozwalające w jak najlepszy sposób wykorzystać szanse, jakie niesie transformacja energetyki, a wraz z nią systemów ciepłowniczych, których kluczowym elementem są jednostki wytwórcze. Stąd ze szczególną uwagą należy podejść do efektywnego zaplanowania inwestycji w najbliższym dziesięcioleciu, aby osiągnąć wymagane cele polityki klimatycznej i dokonać znaczącego przełomu technologicznego, pozwalającego sprostać wymaganiom odbiorców – podkreślił sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba.