REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Pojedynek wiatraków na PGE Narodowym

  • 8 października 2021 14:16
  • : : autor: AMC
Reklama

Już w sobotę, 16 października, podczas finału na PGE Narodowym w Warszawie poznamy zwycięzcę Wielkiego Wyzwania: Energia – wyjątkowych w skali Polski zawodów technologicznych. Rywalizację, w której udział weźmie 10 zespołów konstruktorskich z całego kraju, widzowie będą mogli śledzić on-line. W finale pojedynek stoczą najlepsze prototypy przydomowych elektrowni wiatrowych, a na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 1 mln zł. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje tę inicjatywę dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój - czytamy w informacji prasowej.

Dziesięć prototypów kompaktowych elektrowni wiatrowych. Dziesięć najlepszych ekip konstruktorskich. Milion złotych nagrody. Duże emocje. I wiatr! Oto esencja finału Wielkiego Wyzwania: Energia. Tym razem to nie mecz, a pojedynek wiatraków rozegra się na płycie głównej stadionu.

– Trzeba sobie uświadomić, że tego jeszcze nikt w Polsce nie robił. Eksperyment technologiczny, prowadzony w duchu rywalizacji sportowej, ma doprowadzić do wyłonienia najbardziej wydajnych rozwiązań w zakresie mikroinstalacji wiatrowych do zastosowań indywidualnych. Zespoły konstruktorskie, rekrutujące się spośród pasjonatów energetyki odnawialnej, pracowały nad swoimi prototypami niemal dwa lata. Nagroda, owszem, działa dopingująco, ale to nie jest jedyna motywacja. Do Wielkiego Wyzwania: Energia zgłaszali się ludzie, którzy dostrzegają intensywny rozwój energetyki prosumenckiej, widząc w tym procesie przestrzeń dla niedużych turbin wiatrowych i dla siebie jako ich konstruktorów – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Celem przedsięwzięcia jest stymulowanie powstawania i rozwijania przełomowych rozwiązań w obszarze małogabarytowych, wydajnych urządzeń energetyki wiatrowej. Dzięki postawieniu wyzwania opracowania takiego urządzenia, zdolnego do efektywnego przekształcania energii wiatru w energię elektryczną oraz jej magazynowania (wymóg fakultatywny) i oddawania w jak najefektywniejszy sposób, NCBR dąży m.in. do ograniczenia smogu oraz zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Opracowane technologie zapewnią możliwość dostępu do energii elektrycznej poza siecią, a także przyczynią się do oszczędności w gospodarstwach domowych.

Na wyzwanie odpowiedziało szerokie grono uczestników – w odróżnieniu od grantowych konkursów organizowanych przez NCBR są to osoby fizyczne, wśród nich studenci, zapaleni konstruktorzy czy garażowi wynalazcy.

Wielkie Wyzwanie: Energia zostanie rozstrzygnięte w sobotę, 16 października br., na PGE Narodowym w Warszawie.

Na płycie głównej stadionu w warunkach sztucznego wiatru przez 6 godzin testowanych będzie 10 prototypów. Każdy z nich będzie się znajdował na specjalnym stanowisku nawiewowym.

Zespół, którego urządzenie w sposób najbardziej skuteczny i efektywny przetworzy energię wiatru w energię elektryczną, zostanie zwycięzcą  i wygra 1 milion złotych nagrody.

Z uwagi na sytuację epidemiczną Narodowe Centrum Badań i Rozwoju organizuje finał Wielkiego Wyzwania: Energia w formule hybrydowej. Publiczność ma możliwość śledzenia tego wydarzenia w godz. 9.30 – 17. on-line za pośrednictwem strony: wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl, co nie wymaga rejestracji.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]