Jak zadbać o efektywne ogrzewanie budynków
- 19 października 2021 10:30
- : : autor: AMC
Realizacja inwestycji OZE w polskim ciepłownictwie, bazująca na założeniach strategii Europejskiego Zielonego Ładu, to nie tylko szansa na modernizację samego ciepłownictwa, ale także na zapewnienie efektywnego ogrzewania budynków w naszym kraju: mieszkań, domów, szkół, biur, szpitali czy urzędów. Ten prawdziwy skok cywilizacyjny chce umożliwić Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które uruchomiło serię przedsięwzięć ciepłowniczych, finansowanych z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój - informuje NCBR.
Mowa o takich przedsięwzięciach, jak: Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZ, Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym, Magazynowanie Ciepła i Chłodu, a także korespondujących z nimi projektach: Wentylacja dla szkół i domów oraz Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo. W każdym z nich zostali już wyłonieni wykonawcy.
NCBR przypomina, ze efektywne ogrzewanie budynków, przekładające się na zapewnienie komfortu cieplnego ich użytkownikom, jest istotne w perspektywie starań o przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i degradacji środowiska. W Polsce ciepłownictwo odpowiada za około 22 proc. krajowej emisji CO2 do atmosfery – z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że ten sektor rocznie emituje około 68 mln ton tego gazu.
Jeśli nie teraz, to kiedy?
Transformacja w kierunku Zielonego Ładu oznacza zasadnicze zmiany. Wychodząc naprzeciw aktualnym i prognozowanym problemom ciepłownictwa, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zainicjowało przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe, które dadzą impuls do pozytywnych zmian tak w skali makro, jak i w skali mikro, tzn. w odniesieniu do potrzeb przeciętnego Kowalskiego.