Ekologiczna inwestycja w Trzebini
- 4 listopada 2021 09:16
- : : autor: AMC
ORLEN Południe podpisała umowę na budowę w Trzebini instalacji do produkcji i destylacji UCO FAME, która z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych będzie produkować 30 tys. ton estrów drugiej generacji oraz 7 tys. ton gliceryny technicznej rocznie - informuje spółka.
Wykorzystanie innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań to kolejny krok w przekształcaniu ORLEN Południe w nowoczesną biorafianerię i realizacja strategicznych celów Grupy, zakładających dynamiczny rozwój paliw alternatywnych.
Inwestycja w Trzebini, której wartość szacowana jest na ok. 127,5 mln zł, zostanie zrealizowana w pierwszym kwartale 2023 roku.
- Rozwijamy biznes w sposób zrównoważony, dostrzegając rosnące znaczenie nowoczesnych technologii w budowaniu przewag konkurencyjnych. Instalacja do produkcji i destylacji surowców alternatywnych UCO FAME zwiększy podaż biokomponentów drugiej generacji, na czym skorzysta środowisko naturalne. To innowacyjne rozwiązanie pozwoli rozszerzyć nasze portfolio o kolejny ekologiczny produkt, a spółce ORLEN Południe konsekwentnie budować zaawansowane kompetencje biotechnologiczne. Co ważne, inwestycja wpisuje się także w unijną dyrektywę RED II premiującą przetwarzanie i ponowne wykorzystanie produktów odpadowych – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN ORLEN.
W komunikacie czytamy, że ORLEN Południe jest krajowym liderem produkcji biopaliw i biokomponentów, które wytwarzane są w trzebińskiej rafinerii. W instalacji UCO FAME z ok. 30 tys. ton olejów będzie produkowane 30 tys. ton estrów, a dodatkowo także 7 tys. ton gliceryny rocznie. Inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na ograniczenie, zgodnie z Narodowym Celem Redukcyjnym, emisji CO2. Dla produkcji UCO wynosi ono ok. 83 proc., tymczasem dla standardowych estrów zaledwie ok. 55 proc.
- Inwestycja wpisuje się także w założenia Narodowego Celu Wskaźnikowego, zgodnie z którym ograniczany jest udział biokomponentów pierwszej generacji w produkcji biopaliw. Ponadto wdrożenie projektu umożliwi techniczne wydzielenie strumienia gliceryny roślinnej, która będzie wykorzystywana w Trzebini do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego - czytamy.
Budowa instalacji UCO FAME rozpocznie się w listopadzie br., a jej zakończenie planowane jest w pierwszym kwartale 2023 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest polska firma inżynieryjna AB Industry.