REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Wybrali najciekawsze wyzwania klimatyczne polskich miast

  • 17 listopada 2021 09:58
  • : : autor: AMC
Reklama

Gniezno, Rzeszów, Rybnik i Wrocław to miasta, które zgłosiły do Klimatonu dla Miast najciekawsze wyzwania klimatyczne. Nad ich rozwiązaniem pracować będą programiści z całej Polski, którzy do 24 listopada wyślą zgłoszenie do udziału w wydarzeniu. Na zespoły, które podczas 48-godzinnego maratonu programowania stworzą najlepsze projekty, czekają łącznie cztery nagrody w wysokości 30 000 zł każda. Klimaton dla Miast, organizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polski Fundusz Rozwoju odbędzie się w dniach 3-5 grudnia - informuje resort.

- Zagadnienia jakości środowiska miejskiego koncentrują się w celu Miasto zielone projektu Krajowej Polityki Miejskiej. Zależy nam, aby miasta aktywnie uczestniczyły w walce z globalnym ociepleniem, odbudowie zagrożonych ekosystemów i promowały wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – mówi Waldemar Buda sekretarz stanu w MFiPR.

Samorządy i społeczności lokalne to główni interesariusze i beneficjenci transformacji energetycznej, bez których sprawne przeprowadzenie tego procesu w Polsce oraz rozwój OZE nie powiodą się. Rolą miast jest i będzie m.in. promowanie rozwiązań dla ochrony klimatu wśród mieszkańców, czy wdrażanie ekologicznych rozwiązań - od monitorowania poziomu wody i miejsc generujących zanieczyszczenia po termomodernizację budynków, niskoemisyjny transport czy zagospodarowanie odpadów.

Dlatego MFiPR i PFR chcą wspólnie wspierać samorządy i ich mieszkańców w zielonej transformacji. Do Klimatonu dla Miast zgłosiło się blisko 30 miast, spośród których komisja konkursowa wyłoniła cztery najciekawsze wyzwania: Retencja wód opadowych - Gniezno: Monitoring wody i odprowadzanych ścieków; Czyste powietrze - Rzeszów: Mapowanie zagrożeń klimatycznych; Efektywność energetyczna - Rybnik: Analiza mobilności w transporcie publicznym; Mobilność zeroemisyjna - Wrocław: Bezpiecznie do szkoły – zwiększenie aktywnej mobilności uczniów.

Miasta te zostają jednocześnie partnerami Klimatonu, a ich przedstawiciele zaangażują się we współpracę z zespołami programistów zarówno podczas trwania wydarzenia, jak i przy potencjalnych pracach wdrożeniowych zwycięskich rozwiązań.  

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]