REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Zainwestują ponad 1 mld euro w innowacyjne projekty by obniżyć emisyjność gospodarki

  • 18 listopada 2021 09:08
  • : : autor: AMC
Reklama

Unia Europejska inwestuje ponad 1,1 mld euro w siedem dużych innowacyjnych projektów w ramach funduszu innowacyjnego. Za sprawą dotacji wsparcie uzyskają projekty mające na celu wprowadzenie na rynek przełomowych technologii w sektorach energochłonnych, sektorze wodoru, w sektorze wychwytywania, składowania i utylizacji dwutlenku węgla oraz w sektorze energii odnawialnej. Projekty realizowane są w Belgii, Włoszech, Finlandii, Francji, Niderlandach, Norwegii, Hiszpanii i Szwecji - informuje biuro prasowe Komisji Europejskiej.

Wiceprzewodniczący wykonawczy Frans Timmermans powiedział: - Innowacje mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia rozwiązań, których potrzebujemy już w tym dziesięcioleciu, aby zatrzymać wzrost globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 st. C. Innowacje – wraz z gwałtownym ograniczeniem emisji – pomogą nam utorować drogę do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego. Dzisiejsza decyzja stanowi konkretne wsparcie dla projektów w dziedzinie czystych technologii w całej Europie i umożliwi zwiększenie skali przełomowych zastosowań, które wspierają i przyspieszają transformację w kierunku neutralności klimatycznej. W naszym pakiecie Gotowi na 55 zaproponowaliśmy zwiększenie funduszu innowacyjnego, tak aby w globalnym wyścigu innowacji w dziedzinie klimatu mogły wystartować jeszcze bardziej innowacyjne europejskie projekty i pomysły.

W rezultacie pierwszego zaproszenia do składania wniosków w ramach funduszu innowacyjnego, dotyczącego dużych projektów – tj. projektów, których łączne koszty kapitałowe przekraczają 7,5 mln euro – wybrano siedem przedsięwzięć.

Projekty te zostały ocenione przez niezależnych ekspertów pod kątem ich zdolności do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, w porównaniu z technologiami konwencjonalnymi, oraz zdolności do innowacji wykraczających poza stan najnowszej wiedzy naukowej i technicznej, a także tego, czy zaawansowanie tych projektów pozwala na ich szybkie wdrożenie. Inne kryteria obejmowały potencjał projektów w zakresie skalowalności i opłacalności.

Wybrane projekty obejmują szeroki wachlarz odpowiednich sektorów, co umożliwi obniżenie emisyjności w różnych częściach europejskiego sektora przemysłowego i energetycznego, takich jak branża chemiczna, stalowa, cementowa, rafineryjna, elektroenergetyczna i ciepłownicza. Wszystkie projekty są już częścią centrów przemysłowych albo klastrów wzajemnie powiązanych sektorów, w których można zastosować technologie obniżające emisyjność. 

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]