REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Potrzebujemy odpowiedzialnego biznesu i konsumpcji

  • 18 listopada 2021 09:10
  • : : autor: AMC
Reklama

Kończący się COP26 w Glasgow zakończył się kompromisem, uważanym przez komentatorów za rozczarowujący. Potrzebujemy zdecydowanie ambitniejszych działań. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja to jeden z celów Agendy 2030, który podejmuje Koalicja 5 Frakcji podczas Tygodnia 3R. Koalicja zachęca do podejmowania inicjatyw mających na celu promowanie Idei 3R: Reduse, Reuse, Recycle w codziennym życiu - czytamy w nadesłanej informacji prasowej.

- Nie chcąc marnować czasu, działamy już teraz, a do działań wzywamy biznes we współpracy z miastami, gminami, i aktywnymi konsumentami - mówi Małgorzata Greszta, współinicjatorka Koalicji 5 Frakcji.

W 2010, na mieszkańca Polski przypadało 263 kg zebranych odpadów komunalnych. Dekadę później ta masa wzrosła aż o jedną trzecią do 342 kg, jak wskazują wyniki z GUS. To oznacza, że obecnie, w ciągu miesiąca generujemy średnio ponad 6,5 kg odpadów więcej niż 10 lat temu. Co ważne, ponad 40 proc. z tych odpadów trafiło w 2020 roku na wysypiska, a tylko 27 proc. zostało poddane recyklingowi (Bank Danych Lokalnych, GUS).

- To, co cieszy, to fakt, że rośnie poziom selektywnej zbiórki, ale to, co przeraża to wciąż ogromna ilość odpadów, które trafiają na wysypisko i wciąż jednak niski poziom odpadów poddawanych recyklingowi. Jako Koalicja 5 Frakcji, zauważamy, że obok działań edukujących i wspomagających selektywną zbiórkę, bardzo potrzebne są działania o krok wcześniej. Musimy redukować ilość odpadów i szukać praktycznych pomysłów na ich ponowne wykorzystanie. Na tym w praktyce polega idea 3R – mówi Małgorzata Greszta, Partner Zarządzająca CSR Consulting, współinicjatorka Koalicji 5 Frakcji.

Dodaje: - Trzeba powiedzieć wprost, że recykling nie rozwiąże wszystkich problemów i zdecydowanie musimy szukać rozwiązań na wcześniejszych etapach, tak aby odpady w ogóle nie powstawały. Tutaj ogromna rola nie tylko dla samych konsumentów, ale jeszcze większa dla biznesu, samorządów, organizacji pozarządowych i oczywiście legislatora. Chcąc ułatwić działania, jako Koalicja inaugurujemy Tydzień 3R. Chcemy pokazać jak wiele ciekawych rozwiązań już istnieje na rynku. Warto się nimi zainspirować. Musimy wszyscy zacząć działać już dziś.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]