WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

PGE chwali się ciepłem i żegna się z węglem

  • 26 stycznia 2022 10:04
  • : : autor: AMC
Reklama

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE to największa firma ciepłownicza w Polsce. Spółka rozwija się i zmienia, uczestnicząc w trwającej transformacji ciepłownictwa. Jej główny cel to wzrost udziału energii zero- lub niskoemisyjnych w miksie energetycznym do 70 proc. do 2030 r. - czytamy w komunikacie.

Rok 2021 był dla nas intensywnym czasem. Rozpoczęliśmy szereg inwestycji w należących do PGE Energia Ciepła elektrociepłowniach, związanych głównie z przejściem na niskoemisyjne paliwo gazowe. Jako pierwsi w Polsce zbudowaliśmy kotły elektrodowe w Gdańsku. W Gdyni oddaliśmy do użytku unikatową na skalę światową instalację INNUPS. Podpisaliśmy list intencyjny z władzami Gorzowa Wielkopolskiego, dotyczący budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii. Wszystkie nasze działania skierowane są na energetykę neutralną emisyjnie. Liczymy, że w tej zielonej zmianie ciepłownictwa pomogą nam odpowiednie regulacje unijne i polskie prawo  - powiedział Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Redukcja emisji CO2 dla PGE Energia Ciepła będzie polegać na ewolucyjnym przejściu na mniej emisyjne paliwo gazowe, wsparte alternatywnym paliwem z biomasy, odpadów oraz energią geotermalną. Powyższe podejście wspiera rozwój energetyki odnawialnej i prowadzi do znaczącego ograniczenia emisji.

W każdej z lokalizacji, gdzie PGE Energia Ciepła ma elektrociepłownie, przeanalizowano wiele wariantów doboru nowych źródeł wytwórczych. W analizach uwzględniono obecne oraz zapowiadane wymagania regulacyjno-środowiskowe, tendencje rozwoju rynku ciepła, dojrzałość poszczególnych technologii wytwarzania oraz możliwości finansowania przedsięwzięć. Na podstawie opracowanych modeli ekonomicznych wskazano najbardziej optymalne warianty z uwzględnieniem już prowadzonych działań inwestycyjnych. Planowane działania prowadzą do odejścia od wytwarzania energii z węgla do 2030 r. Zaś nowe źródła będą wykorzystywać do produkcji ciepła: gaz, odpady komunalne, biomasę, ciepło odpadowe oraz energię odnawialną – powiedział Jarosław Owsicki, dyrektor Pionu Produkcji w PGE Energia Ciepła.

W latach 2023-29 w większości lokalizacji PGE Energia Ciepła zostaną oddane do eksploatacji instalacje, które spowodują całkowite lub znaczące odejście od paliwa węglowego.

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]