To pomoże zastąpić węgiel atomem?
- 28 stycznia 2022 09:31
- : : autor: AMC
Jak czytamy na portalu Polskiego Atomu, firma Bryden Wood stworzyła nową platformę cyfrową umożliwiającą wymianę kotłów węglowych w istniejących elektrowniach na zaawansowane modułowe reaktory jądrowe na dużą skalę i z dużą szybkością. Firma projektowa współpracuje z organizacją non-profit TerraPraxis nad inicjatywą Repowering Coal, której celem jest zaprojektowanie procesu ponownego wytwarzania dwóch terawatów energii elektrycznej za pomocą szybkiego, powtarzalnego systemu, w wyniku czego elektrownie bezemisyjne będą tańsze w eksploatacji niż wcześniejsze bloki węglowe.
- Zastąpienie kotłów węglowych zaawansowanymi reaktorami modułowymi (AMR) pozwala na wykorzystanie istniejącej infrastruktury do wytwarzania czystej energii elektrycznej i szybką ścieżkę dekarbonizacji globalnej produkcji energii – twierdzi Bryden Wood.
- W przeciwieństwie do innych proponowanych rozwiązań, zastępowanie elektrowni węglowych zapewnia solidną polityczną żywotność, ponieważ chroni miejsca pracy, lokalną gospodarkę i istniejące inwestycje infrastrukturalne o wysokiej wartości - dodaje na cytowanym przez Polski Atom portalu World Nuclear News.
W informacji czytamy, że firma poinformowała, że inicjatywa zapewni znaczną część czystej energii elektrycznej wymaganej do osiągnięcia Net-Zero do 2050 r. poprzez zastąpienie kotłów węglowych w istniejących elektrowniach modułami AMR. Takie reaktory będą gotowe do wdrożenia do roku 2027, kiedy to platforma cyfrowa będzie wystarczająco rozwinięta.
- Bryden Wood współpracuje z TerraPraxis, Massachusetts Institute of Technology, University at Buffalo, Microsoft i KPMG w celu stworzenia nowego systemu budowlanego w celu standaryzacji i optymalizacji następujących kluczowych elementów: wszystkich procesów, w tym zaopatrzenia, inwestycji i zatwierdzania; systemy budowlane i inżynieryjne; projektowanie, produkcja, montaż i eksploatacja; oraz interakcje między różnymi organizacjami łańcucha dostaw, aby umożliwić lepszą współpracę - informuje Polski Atom.