Ciepło i zimno z zielonej energii [INFOGRAFIKA]
- 12 lutego 2020 17:56
- : : autor: PARA
Większość energii ze źródeł odnawialnych zużywają w Europie grzejniki i klimatyzacja. W Polsce zasilamy w ten sposób tylko 15 proc. urządzeń.
W 2018 r. energia odnawialna stanowiła 21 proc. całkowitej energii zużywanej na ogrzewanie i chłodzenie w Unii Europejskiej. Odsetek ten stale rośnie od początku gromadzenia danych w 2004 r., kiedy to wynosił 12 proc. Wzrost przemysłu, usług i gospodarstw domowych przyczynił się do wzrostu energii odnawialnej wykorzystywanej do ogrzewania i chłodzenia.
Szwecja wyróżniała się na tle państw członkowskich UE - prawie dwie trzecie (65 proc.) energii zużytej na ogrzewanie i chłodzenie w 2018 r. pochodziło ze źródeł odnawialnych. Ponad połowa energii zużywanej na ogrzewanie i chłodzenie pochodziła z odnawialnych źródeł energii na Łotwie (56 proc.), w Finlandii (55 proc.) i Estonii (54 proc.).
Natomiast źródła odnawialne w najmniejszym stopniu przyczyniły się do ogrzewania i chłodzenia w Irlandii i Holandii (oba 6 proc.), Belgii (8 proc.) i Luksemburgu (9 proc.).
Energia odnawialna obejmuje również pochodne ciepło i energię cieplną (z powietrza, ziemi lub wody) wychwytywaną przez pompy ciepła (informacje te nie są jeszcze dostępne we wszystkich krajach). W 2018 r. Taka energia cieplna stanowiła ponad jedną czwartą (27 proc.) energii ze źródeł odnawialnych wykorzystywanej do ogrzewania i chłodzenia.