Nowe otwarcie tylko z węglem
- 30 maja 2019 12:03
- : : autor: Kajetan Berezowski
Śląsk zmienia się na naszych oczach. Rozwijają się nowoczesne gałęzie gospodarki. Coraz większego znaczenia nabiera m.in. sektor IT. Największymi inwestycjami ostatnich lat były te, realizowane w segmencie automotive. Czy zatem na Śląsku jest jeszcze miejsce dla górnictwa?
Jest i długo jeszcze będzie, tym bardziej, że górnictwo węgla kamiennego również zmienia swoje oblicze. Tempo, w jakim branża ta chłonie innowacyjne technologie, jest imponujące. Ale górnictwo nie funkcjonuje samo dla siebie. Polska energetyka potrzebuje węgla. Głupotą byłoby dziś rezygnować z surowca, którego mamy pod dostatkiem. Porzucenie górnictwa odbyłoby się ze szkodą dla państwa, regionu i jego mieszkańców. Trzeba więc zastanawiać się nad tym, jak racjonalnie i w zgodzie z ekologią korzystać z węgla.
Antywęglowa polityka Unii Europejskiej
- W Brukseli przeważają antywęglowe nastroje i taka jest polityka Unii Europejskiej, czy się nam to podoba, czy nie. My musimy pozostać przy węglu chociażby ze względu na znaczące inwestycje, które są realizowane. Zatem polskiej energetyce potrzebne są nowe, wysokosprawne jednostki oparte na węglu, naszym narodowym bogactwie – przekonuje Tomasz Heryszek, wiceprezes Węglokoksu.
Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, wyraźnie podkreśla, że żadne prawo nie wymusza na Polsce zamykania kopalń. Obciążenia dotykają za to energetyki produkującej prąd z węgla.
- Polska jest coraz większym importerem węgla. Gdybyśmy zlikwidowali nasze górnictwo, wówczas musielibyśmy importować jeszcze większe ilości surowca. Każde państwo ma możliwość korzystania z własnych źródeł energii. Francuzi mają energetykę jądrową, Niemcy stawiają na odnawialne źródła. Ale ci ostatni wykorzystują również ogromne ilości węgla brunatnego, bo to paliwo daje im bezpieczeństwo energetyczne – wskazuje prezes GIPH.