REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Swój pierwszy reaktor zamierzają uruchomić do 2030 roku

  • 16 marca 2022 10:13
  • : : autor: AMC
Reklama

Spółka Nuclear Power Ghana (NPG) poinformowała, że do końca tego roku wybierze preferowaną lokalizację dla pierwszej komercyjnej elektrowni jądrowej. Afrykański kraj ma nadzieję, że obiekt zostanie uruchomiony i zacznie działać do 2030 r. - donosi Polski Atom.

Według doniesień prasowych NPG, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością upoważniona do kierowania budową i eksploatacją proponowanej elektrowni jądrowej, zidentyfikowała cztery miejsca kandydujące do realizacji projektu.

Dyrektor wykonawczy NPG, Stephen Yamoah, powiedział, że firma analizuje dane historyczne w czterech zidentyfikowanych lokalizacjach. Raport dotyczący ostatecznie zatwierdzonego miejsca zostanie przedstawiony organowi regulacyjnemu do przeglądu.

- Otrzymaliśmy wiele danych historycznych z ponad 12 instytucji dotyczących takich zagadnień, jak sejsmologia i kwestie powodziOtrzymaliśmy również informacje z Urzędu Statystycznego Ghany dotyczące liczby ludności i przewidywanego wzrostu populacji. Wszystko to są kryteria, które uwzględniamy przy wyborze lokalizacji, ponieważ elektrownia jądrowa nie zostanie zbudowana na zaludnionym obszarze, więc musimy znać obecną populację i prognozę jej rozwoju – powiedział  cytowany przez Polski Atom Yamoah.

Portal przypomina, że w październiku 2019 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że Ghana poczyniła postępy we wdrażaniu zaleceń misji zintegrowanego przeglądu infrastruktury jądrowej (INIR) przeprowadzonej przez MAEA w 2017 r. Przegląd ten dostarczył 12 zaleceń i osiem sugestii, które mają pomóc Ghanie w dalszym rozwoju infrastruktury jądrowej.

W 2019 r. zauważono, że Ghana zakończyła badania potrzebne rządowi do podjęcia świadomej decyzji o wdrożeniu programu energetyki jądrowej. Oceniła również swoje krajowe ramy prawne i zaplanowała wprowadzenie niezbędnych zmian.

- MAEA stwierdziła jednak, że potrzebne są dalsze prace w takich obszarach, jak finansowanie rządowe, planowanie zaangażowania zainteresowanych stron, opcje cyklu paliwowego dla pierwszej elektrowni jądrowej i cele dotyczące udziału krajowych firm - czytamy na portalu.

W październiku 2021 r. pięciu dostawców reaktorów jądrowych odpowiedziało na prośbę Ghany o wyrażenie zainteresowania współpracą z tym krajem afrykańskim w planowanym programie energetyki jądrowej. Doniesienia prasowe, cytujące urzędnika ministerstwa środowiska, nie wymieniają żadnych firm, ale mówią, że dostawcy pochodzili z USA, Rosji, Kanady i Korei Południowej.

Ghana zintensyfikowała wysiłki, aby dodać energię jądrową do swojego bilansu energetycznego, by wesprzeć dążenie kraju do industrializacji. Swój pierwszy reaktor zamierza uruchomić do 2030 roku.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]