Rekordowe moce przyłączonych instalacji OZE w PGE Dystrybucja
- 25 marca 2022 11:23
- : : autor: AMC
Liczba instalacji OZE w PGE Dystrybucja podwoiła się w ciągu roku. Województwa Podkarpackie i Mazowieckie odnotowały największą liczbę prosumentów - informuje spółka.
Zmiana europejskich trendów energetycznych prowadzi do przyspieszonego odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz OZE. Zielona energia przyczynia się do poprawy stanu środowiska poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń, w tym gazów cieplarnianych oraz nie wpływa na degradację terenów sektora wydobywczego. Zastosowanie alternatywnych źródeł energii przynosi również wiele korzyści ekonomicznych, zwłaszcza w obliczu drastycznych wzrostów cen na światowych rynkach energetycznych.
Przedstawione argumenty, jak i niepewna sytuacja geopolityczna wywołana, przez agresję Rosji na Ukrainę zmuszają Unię Europejską oraz rządy narodowe do daleko idącej dywersyfikacji źródeł paliw. Korzyści z produkcji zielonej energii dostrzegają również prosumenci. Skala zainteresowania instalacjami OZE w ostatnich latach w Polsce jest ogromna.
- W poprzednich latach obserwowaliśmy duży wzrost zainteresowania naszych Odbiorców alternatywnymi źródłami wytwarzania energii elektrycznej, zwłaszcza mikroinstalacjami fotowoltaicznymi – mówi Jarosław Kwasek, prezes Zarządu PGE Dystrybucja. – W samym 2020 roku podłączono aż 10 razy więcej instalacji, w stosunku do roku 2018.
Miniony rok całkowicie zdeklasował lata poprzednie. Wydane przesz Spółkę warunki przyłączenia instalacji otrzymało ponad 157 tys. Odbiorców, co podwaja liczbę dotychczasowych prosumentów w sieci PGE Dystrybucja. Przyłączonych przed końcem roku zostało niewiele mniej, bo ponad 141 tys. mikroinstalacji.
- W roku 2021 przyłączyliśmy do sieci PGE Dystrybucja blisko 1 GW mocy pochodzącej z OZE podwajając liczbę naszych prosumentów. Dalszy, tak dynamiczny rozwój zielonej energii wymaga bezwzględnej modernizacji sieci przesyłowej, na którą Spółka zabezpieczyła ogromne środki finansowe na najbliższe lata – dodaje Jarosław Kwasek.
Najwięcej, bo prawie 30 tys. przyłączy o łącznej mocy ponad 194 MW, zostało wykonanych w oddziale Rzeszów. Kolejno uplasował się oddział Warszawa – ponad 26 tys. instalacji o mocy 199,5 MW i oddział Łódź – ponad 24 tys. instalacji o mocy 191,8 MW.
Sieć spółki w ubiegłym roku wzbogaciła się również o 7 elektrowni biogazowych, 3 farmy wiatrowe i 2 elektrownie wodne.