Innowacje wzmacniają rozwój PKN ORLEN
- 23 maja 2022 12:23
- : : autor: AMC
PKN ORLEN zaprezentował swój system wspierania innowacji podczas Open Innovation Day, międzynarodowego wydarzenia, w którym udział wzięły startupy i duże międzynarodowe przedsiębiorstwa. Jednym z tematów tegorocznej edycji był wpływ innowacji na rozwój i wzrost konkurencyjności firm.
Podczas wydarzenia zaprezentowano kluczowe elementy ekosystemu innowacji: począwszy od ORLEN Skylight accelerator, przez Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku, po korporacyjny fundusz ORLEN Venture Capital.
- PKN ORLEN od lat skutecznie rozbudowuje swój ekosystem innowacji. Z sukcesem rozwijamy nowe technologie oraz własne produkty dzięki nowoczesnemu zapleczu badawczo-rozwojowemu, doskonaleniu narzędzi pozwalających na budowanie relacji biznesowych z innowatorami i podmiotami technologicznymi, a także współpracy z nauką oraz kreowaniu innowacji pracowniczych. Zgodnie z założeniami strategii Grupy ORLEN2030, przez najbliższe 10 lat zamierzamy przeznaczać na działalność R&D średnio 300 mln złotych rocznie – powiedziała Patrycja Panasiuk, z-ca dyrektora Obszaru Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich PKN ORLEN.
Dzięki programowi akceleracyjnemu ORLEN Skylight accelerator młode technologiczne firmy z Polski i zagranicy mają możliwość współpracy ze spółkami z Grupy ORLEN i realizacji wspólnych przedsięwzięć biznesowych. Podczas wydarzenia przedstawiono dotychczasowe efekty uruchomionego w lipcu 2021 r. programu ORLEN Skylight Accelerator. W ramach 4 z 11 rund akceleracyjnych przeprowadzono nabór dla 70 wyzwań technologicznych odpowiadających na aktualne potrzeby biznesowe PKN ORLEN. Otrzymano ponad 260 zgłoszeń, spośród których wybrano 12 startupów do pilotażowych wdrożeń, w tym np. w obszarze automatyzacji procesów na stacjach paliw, obszarze recyklingu, rozwiązań IoT w logistyce czy sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych. Uruchomienie kolejnej, piątej rundy programu zaplanowano na początek czerwca.
Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku jest ośrodkiem umożliwiającym budowanie w ramach Grupy ORLEN nowych kompetencji w obszarach technologii „jutra”, takich jak np. wodór, zielona energia czy biotworzywa. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Rozwoju Petrochemii i wpisuje się w strategię ORLEN2030 zakładającą wzrost zaangażowania w badania, rozwój i innowacje.