REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Energetyka gotowa na powrót... bocianów

  • 18 lutego 2020 13:25
  • : : autor: PARA
Reklama

Energetycy Taurona, z myślą o nieodległym powrocie do Polski bocianów, kończą zabiegi pielęgnacyjne gniazd założonych przez ptaki na słupach energetycznych. Wiele z nich po zeszłorocznym sezonie trzeba oczyścić, a niektóre nowopowstałe wymagają zabudowy specjalnych platform zabezpieczających linie energetyczne. A wszystko musi być gotowe przed rozpoczęciem okresu ochronnego bocianów, w którym do gniazd nie będzie już można się zbliżać.

Tauron Dystrybucja w ramach prowadzonej od wielu lat akcji „Bociany Taurona” pomaga bocianom, które wybrały słupy sieci dystrybucyjnej spółki, jako miejsce budowy swoich domostw i lęgu. Zakres i rodzaj prac ściśle związany jest z cyklem życia ptaków. W okresie zimowym od momentu odlotu bocianów, energetycy przeprowadzają prace porządkowe, które obejmują oczyszczanie, zmniejszenie lub odbudowę gniazd. Dodatkowo, tam gdzie jest to konieczne, montowane są lub wymieniane na nowe platformy zabezpieczające i oddzielające gniazda od linii energetycznych. Platformy to stalowe konstrukcje montowane na słupach energetycznych w bezpiecznej odległości od przewodów, które zapewniają bezpieczeństwo ptakom oraz chronią sieć energetyczną.

- Energetycy każdego roku w sezonie jesienno-zimowym dokonują ponad 200 zabiegów pielęgnacyjnych na bocianich gniazdach. Na sieci energetycznej nikt inny nie może tego zrobić, ponieważ oprócz posiadania specjalistycznego sprzętu – podnośników czy dźwigów, trzeba mieć wiedzę, odpowiednie uprawnienia i doświadczenie. A sądząc po tym, jak pracownicy spółki są zaangażowani w te prace - również wielkie serce – mówi Ewa Groń rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja.

Bociany i ich gniazda cieszą się duża sympatią, jednak przerośnięte, ważące nawet kilkaset kilogramów gniazda mogą być przyczyną poważnych awarii sieci energetycznych. Dlatego Tauron Dystrybucja każdego roku pracuje nad tym, aby zapewnić bezpieczeństwo ptaków i bezawaryjność sieci.

Tak było na opolszczyźnie. W Niemysłowicach w zeszłym roku para bocianów zaczęła budować na słupie gniazdo. Konstrukcja nie jest jeszcze rozbudowana i przed przylotem ptaków można było przygotować odpowiednio miejsce, aby ptaki mogły bezpiecznie dokończyć budowę nie zagrażając sieci energetycznej i bez utrudniania życia okolicznym mieszkańcom.

Pomagając bocianom, Tauron Dystrybucja współpracuje m.in. z Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska i samorządami oraz reaguje na sygnały od mieszkańców. W Niemysłowicach o pojawieniu się bocianów zaalarmowali właśnie mieszkańcy. 

Tego typu praca i pomoc energetyków nabrała w ostatnich latach szczególnego znaczenia, ponieważ bociany coraz częściej budują swoje gniazda na słupach energetycznych. Obecnie na sieci dystrybucyjnej Tauron Dystrybucja jest ich ok. 1600, z czego w województwie opolskim prawie 360.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]