REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Energetyka jądrowa odbija

  • 23 sierpnia 2022 11:00
  • Opracowała: AMC
Reklama

Jak wynika z najnowszego raportu Światowego Stowarzyszenia Jądrowego (World Nucklear Association, WNA) produkcja energii jądrowej odbiła się od spadku związanego z pandemią obserwowanego w 2020 r., zwiększając się o 100 TWh, aby osiągnąć 2653 TWh w 2021 r. - informuje Polski Atom.

- World Nuclear Performance Report 2022 przedstawia aktualny obraz sektora energetyki jądrowej, oparty na danych zebranych przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, dla reaktorów obecnie eksploatowanych i tych, które są obecnie w budowie. Stanowi ostateczną ocenę wkładu energetyki jądrowej w światowe dostawy energii - stwierdziła dyrektor generalna Światowego Stowarzyszenia Jądrowego Sama Bilbao y León.

- Każda dodatkowa megawatogodzina wytwarzanej energii jądrowej pomaga w walce ze zmianami klimatu, a każdy reaktor pomaga zapewnić bezpieczną i niezawodną energię elektryczną. Ale to osiągnięcie należy umieścić w kontekście znacznie szerszych wyzwań politycznych, środowiskowych i energetycznych, przed którymi stoi dzisiejszy świat – powiedziała.

Dodała, że została ujawniona kruchość łańcucha dostaw paliw kopalnych. Ceny gazu ziemnego poszybowały w górę, a wraz z nimi ceny energii elektrycznej.

Jak czytamy, na portalu Polskiego Atomu, krótkoterminowe działania w odpowiedzi na warunki kryzysowe – takie jak ponowne uruchomienie elektrowni węglowych – są nie do utrzymania, a wiele rządów zdaje sobie teraz sprawę, że energia jądrowa może napędzać dążenie do zerowej emisji netto i stanowić podstawę bezpieczniejszego systemu energetycznego. Jednak pomimo wzrostu produkcji jądrowej w 2021 r., w ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił spadek globalnych mocy jądrowych.

- Przedłużanie eksploatacji elektrowni jądrowych jest jedną z najtańszych form dodatkowej niskoemisyjnej generacji prądu - powiedział Jonathan Cobb, starszy kierownik ds. komunikacji Światowego Stowarzyszenia Jądrowego.

- Dłuższa eksploatacja istniejącej floty reaktorów jądrowych może wnieść znaczny wkład w redukcję emisji gazów cieplarnianych w krótkim okresie, tym samym przeciwdziałając zmianom klimatu. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak reaktory działają wraz z upływem czasu i ich rosnącym wiekiem – powiedział Cobb cytowany przez Polski Atom.

Raport wykazał, że nie ma związanego z wiekiem spadku wydajności reaktora jądrowego, powiedział Cobb. Poprawę średnich globalnych współczynników wydajności osiągnięto w reaktorach w każdym wieku, nie tylko w nowszych reaktorach o bardziej zaawansowanej konstrukcji.

- To wzmacnia argumenty za rozszerzeniem działalności obecnej floty jądrowej - dodał Cobb.

Oprócz obszernych podsumowań wyników energetyki jądrowej, raport zawiera aktualizacje z podziałem na poszczególne kraje, przedstawiające kluczowe dane i wyszczególniające ostatnie wydarzenia, a także studia przypadków dotyczące projektów budowy dużych i małych reaktorów w Chinach, Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]