WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Anna Moskwa apeluje do Komisji Europejskiej o stanowcze działania ws. cen energii

  • 1 października 2022 12:11
  • Opracowała: AMC
Reklama

Polska w zakresie obniżenia cen energii dla mieszkańców na poziomie krajowym zrobiła już bardzo dużo. Od dłuższego czasu apelujemy do Komisji Europejskiej o wprowadzenie systemów rozwiązań wpływających na obniżeń cen za energię elektryczną i gaz w całej Europie. To już nie jest czas na dyskusje, a na konkrety. To najważniejszy temat i w tej sprawie potrzebne jest pilne wsparcie dla mieszkańców oraz firm – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na nadzwyczajnym posiedzeniu ministrów UE ds. energii, które odbyło się 30 września 2022 r. w Brukseli.

Obecne ceny gazu ziemnego osiągnęły niedopuszczalny poziom, dlatego Polska proponuje wprowadzenie skutecznego i elastycznego mechanizmu - limitu cenowego, który regulowałby ceny gazu. Rozwiązanie to spowoduje zmniejszenie presji cenowej oraz zminimalizuje wahania cen surowca na giełdzie.

- Wszystkie transakcje dotyczące gazu powinny być objęte limitem cenowym. Dotyczy to każdego rodzaju gazu, również tego ruskiego. Polska, wraz z grupą 15 państw członkowskich, zgłosiła taką propozycję. Komisja Europejska musi takie rozwiązanie przyjąć – powiedziała Minister Anna Moskwa.

Na unijnej Radzie dyskutowano także nad mechanizmami ograniczającymi zużycie energii elektrycznej. Polska nie popiera rozwiązań, które narzucają obowiązki redukcji zużycia energii. Polska stoi na stanowisku, że jednolite, wiążące cele redukcji zużycia energii elektrycznej nie są dobrym pomysłem, ponieważ dla niektórych państw mogą być trudniejsze do realizacji niż dla innych.

- Każdy kraj samodzielnie powinien decydować w jakim zakresie wprowadza oszczędności zużycia energii. Polska już wprowadziła skuteczne rozwiązania w tym zakresie. Nie potrzebujemy natomiast odgórnych i przymusowych nakazów. Sami możemy decydować o jakie rozwiązania jesteśmy w stanie wprowadzić, aby oszczędnie gospodarować zasobami energii elektrycznej – zaznaczyła minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]