REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Doktorant AGH pomoże w zielonej transformacji Polski?

  • 3 listopada 2022 13:49
  • Opracowała: AMC
Reklama

Doktorant Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zdobył prestiżowy grant na prowadzenie badań, które mogą przyczynić się do transformacji energetycznej Polski, w ramach programu Science ONDE Flow Innovation Academy. Pochodzący z Nowego Sącza młody innowator pracuje nad rozwiązaniem, które przewidzi ilość wyprodukowanej ze słońca energii - czytamy w nadesłanej informacji prasowej.

Jakub Wójcik, asystent na wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie został jednym z ośmiu finalistów programu grantowego Science ONDE Flow Innovation Academy (SOFIA). Celem projektu, organizowanego przez ONDE SA – czołowego generalnego wykonawcy farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce - jest wspieranie studentów i doktorantów badających odnawialne źródła energii. Student otrzyma 15 tys. zł, a sponsorem jego grantu jest Huawei Polska – partner programu.

– Sprawdzam, czy prognoza pogody pozwala określić, ile energii wyprodukujemy z odnawialnych źródeł energii. Chciałbym policzyć, jaką korzyść będzie miał właściciel instalacji czy farmy fotowoltaicznej, gdy pogodynka powie mu w telewizji, że będzie świeciło słońce. Chodzi o to, by przełożyć prognozę pogody na prognozę ilości wyprodukowanej energii. To pozwoli lepiej nią zarządzić i np. zużyć ją, gdy jest jej pod dostatkiem. Barierą w rozwoju OZE jest utrudnione przesyłanie energii z powodu przeciążenia sieci. Przewidywanie produkcji pomoże lepiej nim zarządzać – wyjaśnia Jakub Wójcik.

Zgłoszenia do programu SOFIA spłynęły z całej Polski. Wśród innych wyróżnionych projektów znalazły się takie rozwiązania jak hodowla grzyba bioluminescencyjnego do oświetlania ulic, stworzenie platformy do społecznościowego finansowania budowy farm fotowoltaicznych, opłacalność inwestycji w domowy magazyn energii czy projektowanie farmy fotowoltaicznej na skalę przemysłową.

– Wspieramy badania naukowe, które przyspieszą zieloną transformację Polski. Mamy nadzieję, że przynajmniej część zwycięskich projektów uda się rozwinąć i wprowadzić do powszechnego użytku. Priorytetem jest rozwój OZE w oparciu o badania naukowe. Popularyzacja zielonej energetyki i coraz większa moc zainstalowana w OZE zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i pozwoli przyrodzie oddychać zielonymi płucami – mówi Paweł Średniawa, prezes zarządu ONDE.

ONDE, lider branży odnawialnych źródeł energii w Polsce, jest inicjatorem i organizatorem konkursu grantowego. Głównymi sponsorami są ONDE SA i Huawei Polska. Program wsparcia projektów innowacyjnych i naukowych SOFIA jest jednym z filarów programu ONDE Flow, którego fundamentem jest edukacja w zakresie odnawialnych źródeł energii i tematów pokrewnych.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]