REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Jak finansować atom

  • 12 grudnia 2022 13:01
  • Opracowała: AMC
Reklama

Polska nigdy nie była tak zaawansowana w projektach jądrowych jak teraz – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji nt. finansowania jądrowego zorganizowanej przez Agencję Energii Jądrowej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (NEA OECD), Międzynarodowe Ramy Współpracy dla Rozwoju Energetyki Jądrowej (IFNEC) oraz resort klimatu i środowiska.

- Nigdy nie byliśmy tak zaawansowani w projektach jądrowych jak teraz. Jesteśmy z tego dumni. Mamy technologię, a obecnie jesteśmy przed uzyskaniem ważnych pozwoleń. Mam nadzieję, że to nastąpi wkrótce - dodała minister Anna Moskwa, otwierając konferencję.

- Bez nowoczesnego, innowacyjnego finansowania bardzo trudno jest rozwijać i rozmieszczać nowe moce jądrowe wymagane dla bezpieczeństwa energetycznego, łagodzenia zmian klimatu i rozwoju gospodarczego. Dlatego dwa lata temu, Polska wspólnie z NEA OECD i IFNEC postanowiły uruchomić inicjatywę dotyczącą finansowania projektów jądrowych – wyjaśniła.

Jak  podkreśliła minister Anna Moskwa kluczowe jest znalezienie takich instytucji i partnerów, by zbudować model współpracy na lata.

- To nie tylko kwestia pieniędzy, ale także zaufania – zaznaczyła.

W spotkaniu wziął udział również wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, który uczestniczył w panelu na temat ram politycznych, umożliwiających inwestycje w nowe obiekty jądrowe w Europie.

Zdaniem wiceministra, jeśli energetyka jądrowa ma spełniać swoją rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw i dekarbonizacji, konieczne są inwestycje na dużą skalę - zarówno  budowy nowych mocy wytwórczych, jak i wydłużenia okresu eksploatacji istniejących elektrowni jądrowych- tylko po to, aby zachować obecny udział energetyki jądrowej w miksie energetycznym.

- Niedawne włączenie niektórych działań związanych z energetyką jądrową do europejskiej taksonomii zrównoważonego finansowania jest zdecydowanie krokiem we właściwym kierunku w zaspokajaniu potrzeb sektora – dodał wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas panelu.

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na marginesie konferencji spotkali się również z dyrektorem generalnym OECD NEA, Williamem D. Magwoodem. Rozmowy dotyczyły innowacyjnego finansowania energetyki jądrowej, a także współpracy Polski z Agencją.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]