REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Opłacalność farmy fotowoltaicznej – analiza

  • 28 września 2023 09:01
  • Tekst sponsorowany
Reklama

Farma fotowoltaiczna, czyli inaczej elektrownia słoneczna, to system zamontowany na określonym obszarze, który przekształca promienie w energię elektryczną. Składa się z paneli oraz komponentów, które zapewniają jej prawidłową pracę. Na budowę farmy fotowoltaicznej decyduje się coraz więcej inwestorów. Takie rozwiązanie może być świetnym biznesem i pozwala uniezależnić się od operatora sieci dystrybucyjnej. Chcesz wybudować własną farmę fotowoltaiczną? Dowiedz się, czy taka inwestycja to dobre rozwiązanie dla Ciebie.

Podstawowe parametry farmy fotowoltaicznej

Aby opłacalność farmy fotowoltaicznej była na odpowiednim poziomie, trzeba dobrze przemyśleć całe przedsięwzięcie. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę lokalizację elektrowni, pamiętając o właściwych warunkach zabudowy. Najlepiej, aby panele były skierowane w kierunku południowym, a w ich pobliżu nie mogą znajdować się drzewa czy inne obiekty zacieniające. Farmy fotowoltaiczne mogą powstawać jedynie na gruntach klasy IV lub gorszej. Warto także przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW powinna być zlokalizowana na terenie nie mniejszym niż 2 ha. Zapewni to najlepszą efektywność elektrowni solarnej. Za rentowność farmy fotowoltaicznej odpowiada także technologia paneli oraz pozostałych komponentów. Nowoczesne systemy solarne są trwałe oraz wyróżniają się dużą żywotnością.

Inwestycje początkowe

Koszty początkowe budowy farmy fotowoltaicznej obejmują przede wszystkim wydatki związane z zakupem sprzętu, a także montażem całej instalacji. Nie można także zapomnieć o wydatkach związanych z uzyskaniem stosownych pozwoleń oraz certyfikatów. Niezbędne jest m.in. otrzymanie decyzji środowiskowej z urzędu miasta lub gminy oraz pozwolenia na budowę farmy fotowoltaicznej.

Źródła finansowania

Budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się z wysokimi kosztami. Warto więc rozważyć sfinansowanie tej inwestycji za pomocą różnego rodzaju dotacji oraz subwencji. Funkcjonuje wiele programów, które mają na celu popularyzować odnawialne źródła energii. Korzystanie z nich zwiększa więc rentowność farmy fotowoltaicznej oraz pozwala cieszyć się zwrotem zdecydowanie szybciej.

Inne sposoby finansowania budowy elektrowni solarnej to kredyty oraz pożyczki udzielane na preferencyjnych warunkach. Warto także rozważyć współpracę z prywatnymi inwestorami, którzy dysponują odpowiednimi środkami finansowymi niezbędnymi do budowy farmy fotowoltaicznej.

Koszty operacyjne

Koszty farmy to także wydatki związane z utrzymaniem oraz konserwacją paneli i innych jej elementów. Mają one wpływ na rentowność inwestycji. Instalacje fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe, ale trzeba pamiętać o systematycznych przeglądach. Farma fotowoltaiczna to także koszty administracyjne związane m.in. dzierżawą działki czy podatkami. Trzeba także uwzględnić wydatki na podłączenie elektrowni solarnej do sieci energetycznej. Należy również wziąć pod uwagę zużycie energii na własne potrzeby, takie jak np. monitoring czy oświetlenie.

Ile kosztuje wybudowanie 1 MW farmy fotowoltaicznej?

Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW produkuje około 1000-1150 MWh energii elektrycznej w ciągu roku. Koszt budowy takiej elektrowni to około 3 000 000 zł.

Farma fotowoltaiczna jako biznes

Farma fotowoltaiczna to świetny pomysł na biznes. Jednak to, ile można na niej zarobić, zależy przede wszystkim od jej rentowności. Bardzo ważne jest więc odpowiednie zaplanowanie farmy fotowoltaicznej, aby przynosiła ona zyski. Trzeba wybrać odpowiedni grunt, wysokiej jakości sprzęt oraz zlecić montaż elektrowni wykwalifikowanym specjalistom.

Prognozy zysków

Jak już wiesz, farmy fotowoltaiczne o mocy 1 MW produkują rocznie około 1000 MWh. Urząd Regulacji Energetyki podał, że średnia cena sprzedaży prądu w systemie aukcyjnym OZE dla elektrowni słonecznych pod koniec 2022 roku wynosiła 355 zł/ MWh. Oznacza to więc, że rentowność farmy fotowoltaicznej o takich parametrach to około 355 000 zł rocznie. Od tej kwoty musisz jednak odjąć wszystkie koszty eksploatacyjne. Jeśli oscylują one w granicach 50 000 zł rocznie, to zysk netto wynosi około 305 000 zł rocznie.

Średni okres zwrotu inwestycji wynosi około 10 lat. Wysokiej jakości farmę fotowoltaiczną można eksploatować przez około 25 lat. Oznacza to więc, że przez 15 lat będziesz mógł cieszyć się zyskami z aukcji OZE, jakie będzie ona przynosiła.

Ryzyka i niepewności

Jeśli planujesz inwestować w farmę fotowoltaiczną, to musisz mieć na uwadze także ryzyka związane z tym biznesem. Dotyczą one przede wszystkim zmian w prawie, które mogą zostać wprowadzone. Wszelkie ograniczenia wpływające na sprzedaż energii elektrycznej obniżą opłacalność farmy.

Nie można także zapomnieć o warunkach pogodowych. Jeśli panele nie będą miały dostępu do niezakłóconego promieniowania słonecznego, to nie będą w stanie pracować w pełni efektywnie. Trzeba także uwzględnić zmiany cen sprzętu i energii elektrycznej. Wszelkie wahania w tym zakresie sprawią, że budowa farmy fotowoltaicznej może być zdecydowanie mniej opłacalna.

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej – podsumowanie

Budowa elektrowni solarnych to dobry pomysł na biznes, jeśli całe przedsięwzięcie jest w odpowiedni sposób zaplanowane oraz wykonane. Opłacalność farm fotowoltaicznych ma bowiem kluczowe znaczenie dla powodzenia tej inwestycji. Trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie koszty oraz zagrożenia, co z pewnością pomoże w podjęciu decyzji. Na rentowność farm fotowoltaicznych wpływa także profesjonalny montaż paneli i pozostałych komponentów. Skorzystaj z profesjonalnych usług kafarowania, czyli wbijania słupów lub pali przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu konstrukcja pod farmę fotowoltaiczną będzie trwała oraz stabilna.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]