REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Niemiecka fuzja dostaje przyspieszenia. Pierwsza elektrownia do 2040 roku

  • 30 marca 2025 23:50
  • autor: Joanna Kędzierska
Reklama

Niemiecka firma Marvel Fusion rozwijająca fuzję termojądrową zebrała 113 mln euro w rozszerzonej rundzie finansowania. Pieniądze przeznaczy na przejście z fazy badawczej, w której znajduje się jej technologia do wdrożenia przemysłowego.  
 
Firma ogłosiła rozszerzenie rundy finansowania serii B o 50 mln euro do łącznie 113 mln euro, przy wsparciu EQT Ventures, Siemens Energy i Europejskiej Rady ds. Innowacji (European Innovation Council Fund). Marvel Fusion ogłosiło, że tym samym dysponuje łącznie 385 ml euro, w tym 170 mln euro pochodzącymi od prywatnych inwestorów, w tym Tengelmann Ventures i Bayern Kapital.
 
Wraz z nową rundą finansowania do grona akcjonariuszy dołączyły EIC Fund, EQT Ventures i Siemens Energy, finansując dalszy rozwój technologii Marvel Fusion.
 
Marvel Fusion jest obecnie w trakcie budowy dwóch prototypów laserów, mających służyć do przeprowadzenia fuzji. Wspólnie z Uniwersytetem Stanowym Kolorado buduje obiekt o wartości 150 milionów dolarów.
 
Rozwija także partnerstwo przemysłowe z Siemens Energy poprzez wspólne opracowanie projektu koncepcyjnego w pełni zintegrowanej elektrowni fuzyjnej. Siemens Energy od dawna jest zaangażowane we współpracę z Marvel Fusion, dążąc do skomercjalizowania technologii, która jest uważana za przyszłego świętego Grala energetyki.
 
Technologia Marvela polega na przeprowadzeniu fuzji dwóch lekkich cząstek, by złączyć je w jedną i wyzwolić energię poprzez wysłanie ultrakrótkiego impulsu laserowego oddziałującego z małymi cząstkami paliwa. Szybkie wyzwolenie energii lasera powoduje fuzję jąder paliwa, zanim dochodzi do rozkładu jego struktury. Aby jednak osiągnąć wystarczającą skalę reakcji, by mogła ona zostać skomercjalizowana cząstki paliwa muszą być napromieniowywane i musi dojść do ich zapłonu kilka razy na sekundę. Połączenie jąder uwalnia energię podczas procesu ich fuzji, po czym może ona być zamieniona na energię elektryczną.
 
Niemcy po zamknięciu wszystkich swoich elektrowni jądrowych, zwiększyły inwestycje w fuzję, mając na celu zbudowanie pierwszej elektrowni fuzyjnej do 2040 r.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]