Ponad 120 wiat pomoże oczyścić powietrze w Warszawie
- 15 kwietnia 2025 09:57
- autor: RW

fot. ZTM Warszawa
W tym roku w Warszawie na 42 już istniejących wiatach pojawią się zielone dachy z rosnącym rozchodnikiem, który pomaga oczyszczać powietrze. Ponadto ta roślina doskonale sprawdza się w warunkach miejskich i jest naturalnym zbiornikiem retencyjnym. W sumie stolica zyska ponad 120 zielonych wiat przystankowych w 2025 roku.
Najwięcej, bo aż 80 wiat przystankowych z zielonymi dachami, postawi miejska spółka „Warexpo”. Trwa wybór przystanków, na których pojawi się „dywan” z roślin. Ponadto na 42 już istniejących wiatach pojawią się zielone dachy z rosnącym rozchodnikiem (na każdym dachu będzie co najmniej 15 jego gatunków). Ta roślina doskonale sprawdza się w warunkach miejskich, oczyszcza powietrze i jest naturalnym zbiornikiem retencyjnym. Ponadto, pod zielonymi dachami w upalne dni jest chłodniej – co jest szczególnie ważne w sezonie letnim. Dodatkowo, na zielonych dachach z rozchodnika ptaki i owady mogą znaleźć pożywienie.
Na każdej z odnowionych wiat, a także na 17 z zielonymi dachami, które ZTM w Warszawie postawi w ramach oddzielnego zadania, pojawią się specjalne oznaczenia-naklejki, dzięki którym szyby przystankowe będą widoczne dla ptaków.
Rośliny do miasta
Rozchodniki są roślinami idealnymi do „zamieszkania” w mieście. Dobrze tolerują nawet niekorzystne warunki klimatyczne – duże różnice temperatury powietrza, nasłonecznienie, zmienną wilgotność. Są praktycznie bezobsługowe – nie wymagają podlewania i nawożenia, długo wyglądają świeżo i estetycznie. Jednak największą zaletą rozchodnika są funkcje oczyszczania powietrza, chłodzenia i magazynowania wody. Dzięki zasadzeniu rozchodnika tylko „jedna wiata” pochłania rocznie ponad 7 kg dwutlenku węgla i ogranicza zapylenie powietrza o 15-20 proc. W słoneczne dni taki „zielony dywan’ obniża temperaturę pod wiatą średnio o 3-5 stopni Celsjusza, a w czasie opadów magazynuje nawet do 150 litrów wody, co sprzyja retencji wody. Dzięki długiemu okresowi kwitnienia sprzyja także owadom zapylającym.
Wiaty i tory tramwajowe
Rozchodnik coraz mocniej wrasta w krajobraz Warszawy. Po raz pierwszy na dachu wiaty został wyłożony testowo w sierpniu 2020 roku – był to żoliborski przystanek Ks. Popiełuszki 05. Chodziło wówczas o sprawdzenie, jak rośliny zniosą adaptację w przestrzeni dużego miasta – wahania temperatury powietrza (od ujemnej w zimie do kilkudziesięciu stopni „na plusie” latem), deszcz, śnieg, ale też okresy suszy. Rozchodniki wytrzymały takie zjawiska atmosferyczne bardzo dobrze. Przesądziło to wyborze rozchodnika jako rośliny przystankowej i takich zielonych wiat jest już ponad 200.