Chiny biją kolejne rekordy w generacji energii z OZE
- 22 kwietnia 2025 17:39
- autor: Joanna Kędzierska

fot. ILF Consulting Engineers Polska
W pierwszym kwartale tego roku chiński system elektroenergetyczny wytworzył aż 951 TWh energii ze źródeł odnawialnych. Była to najwyższa ilość czystej energii w historii wytworzona w pierwszym kwartale roku, a poziom jej produkcji wzrósł aż o 19% względem pierwszych czterech miesięcy 2024 roku.
Chiny stają się niewątpliwym, światowym liderem w OZE, ponieważ tempo przyrostu czystej energii znacznie przekroczyło to odnotowane w Europie i w USA.
Wzrost w pierwszym kwartale spowodował również rekordowy udział energii z OZE w chińskim miksie wytwórczym, który wyniósł aż 39% podczas gdy od stycznia do marca 2024 roku było to 34%.
Wiatr główną siłą napędową chińskiej zielonej energii
W pierwszym kwartale 2025 r. farmy wiatrowe były największym źródłem czystej energii w Chinach. Wygenerowały 307 TWh energii co stanowiło rekordowy udział w całkowitej produkcji energii w tym kwartale wynoszący 13%.
Największy ogólny wzrost produkcji od pierwszego kwartału 2024 r. odnotowały jednak farmy fotowoltaiczne, a całkowita produkcja energii słonecznej wzrosła o 48% do 254 TWh, wobec roku poprzedniego. Udział energii słonecznej w całkowitej produkcji wyniósł rekordowe 10%.
Nowe moce odnawialne po raz pierwszy w okresie od stycznia do marca pomogły wygenerować więcej energii elektrycznej niż zapory wodne i to mimo wzrostu ich udziału w generacji energii.
Produkcja z energii wodnej w pierwszym kwartale 2025 r. była o 7% wyższa w porównaniu z analogicznymi miesiącami 2024 r. i wyniosła 226 TWh, natomiast produkcja z energii jądrowej wzrosła o 13% i wyniosła 117 TWh.
Chińskie państwowe przedsiębiorstwa ścięły generację elektrowni węglowych i gazowych
Dzięki znacznie większej ilości czystej energii chińskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej były w stanie zredukować produkcję elektrowni węglowych i gazowych w okresie od stycznia do marca w porównaniu z rokiem poprzednim.
Produkcja energii elektrycznej ze źródeł węglowych – które pozostają największym całkowitym źródłem energii elektrycznej w Chinach – spadła o 4% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2024 r. do 1421 TWh, podczas gdy udział węgla w miksie wytwórczym spadł do 58% z 63%.
Produkcja z elektrowni gazowych również spadła o 4% do 67 TWh, a całkowita produkcja z paliw kopalnych spadła o 4% do 2445 TWh.
Chiny zostawiają USA i Europę w tyle
Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Chinach zdecydowanie przyćmiewa tempo wzrostu czystej energii na innych głównych rynkach.
Podczas gdy Chiny w pierwszym kwartale roku miały aż o 19% wyższy udział energii z OZE wobec analogicznego okresu zeszłego roku w USA był on na poziomie zaledwie 6%, a w Europie doszło do spadku na poziomie 5%.
Można się jednak spodziewać, że latem zużycie paliw kopalnych w Chinach ponownie wzrośnie, w związku z ogromnymi potrzebami energochłonnych systemów klimatyzacji, które muszą sprostać coraz wyższym temperaturom notowanym w państwie środka.