Polska podpisała nową umowę z USA na budowę atomu
- 28 kwietnia 2025 11:18
- Opracowała: JK

fot. PAP
Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowę pomostową z amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju. Umowa została podpisana w obecności premiera Donalda Tuska i sekretarza energii USA Chrisa Wrighta.
Dokument potwierdza kontynuację sprecyzowanych prac projektowych, związanych m.in. z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, licencji i pozwoleń, jak również dalszy etap pogłębionych badań geologicznych na terenie inwestycji. Podpisanie umowy było konieczne w związku z wygaśnięciem na początku kwietnia kontraktu na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract).
Po spotkaniu z sekretarzem energii USA Chrisem Wrightem Tusk oświadczył, że nowa umowa jest lepsza niż poprzednia, tłumacząc, że "zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii". Dzięki temu, jak ocenił Tusk, inwestycja stała się pewniejsza. "Można z przyjaciółmi negocjować każdy szczegół twardo i solidnie" - dodał.
— Jednym z najdonioślejszych wyrazów tej przyjaźni i współpracy będzie elektrownia jądrowa na moich Kaszubach. Prace ruszają z pełnym impetem — powiedział szef polskiego rządu.
Polskie Elektrownie Jądrowe to należący w 100 proc. do państwa inwestor i przyszły operator pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Jednostka zostanie zaopatrzona w trzy reaktory typu AP1000 Westinghouse o mocy 1,25 GW każdy i powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.