WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Zielony Zwrot TAURONA napędza się z unijnymi funduszami

  • 4 marca 2020 10:48
  • Autor: AMC
Reklama

Ponad pół tysiąca kilometrów linii średniego i niskiego napięcia udało się zmodernizować na obszarze działania spółki TAURON Dystrybucja przy wsparciu funduszy unijnych. Na ten cel pozyskano w l. 2014 – 2019 197 mln zł. Środki z Unii są wykorzystywane przy realizacji projektów związanych z przyłączeniem zielonych instalacji.

Dotacje unijne wspierają realizacje koncepcji sieci inteligentnej, a także budowę i modernizację sieci napowietrznej, umożliwiające przyłączanie jednostek wytwarzania energii elektrycznej z OZE. Tylko w ub.r. Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD) z Grupy TAURON zawarł osiem kolejnych umów o dofinansowanie projektów inwestycyjnych na łączną kwotę ponad 38 mln zł. 

– Działania te wpisują się w Zielony Zwrot TAURONA. Dzięki tym środkom możemy rozwijać energetykę w kierunku bardziej przyjaznej dla środowiska. Dla Grupy TAURON istotne jest wsparcie projektów, których realizacja przyczyni się do wzrostu efektywności energetycznej – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. - Energetyka przyszłości stawia przed nami wyzwania w postaci konieczności zapewnienia odpowiedniej struktury i stanu urządzeń elektroenergetycznych. W tym celu budowana jest inteligentna sieć elektroenergetyczna (ang. smart grid), która wspiera rozwój technologiczny i gospodarczy naszego kraju – wyjaśnia prezes Grzegorczyk.

Dofinansowanie unijne uzupełnia wydatki Grupy TAURON na nakłady inwestycyjne, które w 2019 r. wyniosły ponad 1,8 mld zł. Dzięki takiej strategii rozwoju firma jest liderem w polskiej branży energetycznej pod względem utrzymania i rozwoju sieci dystrybucyjnej.

- Projekty, które współfinansujemy ze środków pomocowych, muszą spełniać określone kryteria. Unia wysoko ustawiła poprzeczkę i bardzo ważnym kryterium jest ich pozytywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Stąd tak wiele inwestycji i projektów współfinansowanych z tej puli, nastawionych jest na poprawę możliwości przyłączenia do sieci instalacji OZE, w tym tak ogromnie przyrastającej liczby mikroinstalacji - Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja.  

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]