Orlen VC zainwestował w norweskiego producenta elektrolizerów zeroemisyjnego wodoru
- 16 maja 2025 09:18

fot. Orlen
Orlen Venture Capital (VC) zainwestował w spółkę Hystar z Norwegii, producenta elektrolizerów PEM do masowej produkcji zeroemisyjnego wodoru. To trzynasta inwestycja Orlen VC, który - jak podkreśla koncern - należy do największych funduszy venture capital z Europy Środkowej.
Informując w czwartek o inwestycji Orlen VC w Hystar, producenta elektrolizerów PEM do masowej produkcji zeroemisyjnego wodoru, koncern zwrócił uwagę, że opatentowane przez norweską spółkę rozwiązanie umożliwia wykorzystanie nawet 10 razy cieńszych membran niż w standardowych elektrolizerach, co znacznie zwiększa wydajność oraz obniża koszty wytwarzania wodoru.
"Technologia oferowana przez Hystar wpisuje się w plany Orlen związane z produkcją i wykorzystaniem odnawialnego wodoru w procesie transformacji energetycznej koncernu" - zaznaczył Orlen.
Koncern wyjaśnił, że Hystar wytwarza innowacyjne membranowe stosy elektrolizerów o mocy 0,65 MW oraz gotowe elektrolizery spełniające normy ISO 17268, o mocy 5 MW. Urządzenia te wykorzystują membrany, które są o 90 proc. cieńsze niż konwencjonalne alternatywy elektrolizerów. Umożliwia to wysoką efektywność energetyczną i masową produkcję, obniżając uśredniony koszt wodoru.
"Inwestycja Orlen VC w spółkę Hystar zapewni nam wsparcie technologiczne dla projektów wodorowych realizowanych w Grupie Orlen" - powiedział Grzegorz Jóźwiak, dyrektor biura technologii wodorowych i paliw syntetycznych koncernu. Ocenił przy tym, że dzięki zaangażowaniu kapitałowemu Grupa Orlen "zyskuje dostęp nie tylko do urządzeń, ale także know-how oraz możliwość współpracy m.in. przy rozwoju technologii i jej wdrożeniu".
"To rozwiązanie może być również istotnym wsparciem w realizacji celów strategicznych Orlen na najbliższą dekadę, zwłaszcza, że do 2035 r. chcemy wykorzystywać rocznie 350 tys. ton wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego" - dodał Jóźwiak.
Orlen podkreślił, że norweska firma komercjalizację swoich produktów rozpoczęła w 2022 r., a dwa lata później pozyskała 26 mln euro dofinansowania z European Innovation Fund. Środki zostaną przeznaczone na przygotowanie automatyzacji linii produkcyjnej.
"Kolejnym źródłem finansowania są środki pozyskane od funduszy venture capital, w tym Orlen VC" - podał koncern. W obecnej rundzie Hystar otrzymał w sumie ponad 32 mln euro, co ma zapewnić - według Orlenu - fundusze na wkład własny do uzyskanego unijnego grantu i działalność operacyjną spółki do 2027 r.
Firma w chwili uruchomienia zautomatyzowanej linii produkcyjnej, o początkowej wydajności 1,5 GW mocy w 2027 r., będzie mogła - jak zaznaczył koncern - rozpocząć realizację dużych zamówień na projekty skali przemysłowej. Docelowo, w 2031 roku wydajność produkcyjna instalacji ma wynieść 4,5 GW.
Według Orlenu, Hystar to trzynasta inwestycja Orlen VC, "który w ciągu prawie trzech lat działalności dołączył do grona największych i najbardziej aktywnych funduszy venture capital z regionu Europy Środkowej".