WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

To będzie najtańszy elektryk na rynku

  • 6 marca 2020 12:22
  • : : autor: PARA
Reklama

Odważna sylwetka SUVa, ale tylko 4 miejsca, mizerne przyspieszenie i zasięg raptem ok. 200 km - to skrótowy opis Dacii Sprng - elektrycvznego s`amochodu, który ma wejść na rynek w przyszłym roku. Dacia Spring ma jedną niepodważalną zaletę - będzie najtańszym elektrykiem na rynku. 

Dacia Spring jest kopią auta zaprezentowanego już i sprzedawanego na rynku chińskim - Renaulta K-ZE i o dziwo, tak jak on, będzie miała światła LED, a nie montowane w tanich elektrykach zwykłe żarówki. O innych parametrach technicznych producent mówi oszczędnie. Dacia Spring ma mieć zasięg go 200 km na baterii 28 kWh. Pod maskę trafi mały silnik synchroniczny o mocy 45 KM, który pozwoli na maksymalną prędkość 105 km/h (oczywiście należy się w takim wypadku liczyć ze spadkiem sasięgu do ok, 170 km). Rozpędzanie będzie wymagało od kierowcy sporej cierpliwości - mnożemy zapomnieć o dynamice, jaką dają silniki np. w BMW i3, ale może to być też zaleta - dzięki temu samochód będzie przyjaźniejszy dla niedoświadczonych kierowców. 

Komu zatem Dacia Spring posłuży najlepiej? Trudno powiedzieć. Stylizacja na SUV i powiększony prześwit sugerowałyby samochód wszechstronny, ale przy długości mniejszej niż 4 metry, wysokości niewiele przekraczającej 1,5 m i rozstawie osi 2,42 m ciężko będzie do niego zapakować rodzinę na wyjazd na podmiejską działkę. Natomiast jako małe auto miejskie sprawdzi się nieźle, choć zaparkowany koło pełnowymiarowego SUVa będzie wyglądał jak breloczek do kluczy. 

O Dacii Spring jeszcze przed premierą europejską można mówić dużo i niekonicznie dobrze, ale nie można pominąć jednej, zaanonsowanej przez producenta cechy - ceny elektryka. Bo Dacia Spring będzie prawdopodobnie najtańszym samochodem elektrycznym na rynku. Jej cenę ustalono na ok. 15 tys, euro, co obecnie w przeliczeniu na złote daje 65 tys. Tym Dacia może wygrać rynek. Wystarczy przypomnieć, że w Wielkiej Brytanii, ojczyźnie Land Rovera, jeszcze kilka lat temu najchętniej kupowanym smochodem 4x4 była Dacia Duster. Właśnie z uwagi na niską cenę.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]